Termin wyjazdu: 4.04.2023
Cel wyjazdu: zapoznanie się z technologiami dotyczącymi funkcjonowania innowacyjnych biogazowni w Polsce
We wtorek 4 kwietnia delegacja z IUNG-PIB uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyjazd miał na celu zapoznanie się z technologiami dotyczącymi funkcjonowania innowacyjnych biogazowni w Polsce.
Prof. dr hab. inż. Jacek Dach przedstawił nowoczesną technologię jaka jest wykorzystywana w biogazowni rolniczej w Przybrodzie (Przybroda – Biogazownie rolnicze na obornik, biogazwonia 500kw, fermentatory (dynamicbiogas.com)) – 480 hektarowym gospodarstwie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Więcej o samym gospodarstwie opowiedział dyrektor gospodarstwa. Sam sad, w którym uprawiane jest ponad 70 odmian jabłek, 11 odmian gruszy oraz szereg innych drzewek (m.in. brzoskwinie, wiśnie) i krzewów (borówki) owocowych, zajmuje powierzchnię 80 hektarów. Poza tym w gospodarstwie jest prowadzona hodowla 120 krów mlecznych, a obornik jest wykorzystywany jako jeden z substratów koniecznych do produkcji biometanu.
Dodatkowo, podczas wizyty była możliwość przyjrzenia się z bliska największemu laboratorium biogazowemu w Polsce, jakie znajduje się w UP w Poznaniu. Duże wrażenie wywarł na zwiedzających symulator biogazowni, który daje szereg możliwości badania samego procesu fermentacji metanowej w skali półprzemysłowej, jak i pozyskania dużej ilości pofermentu do badań polowych.
Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie gospodarstwa w Brodach, gdzie dzięki uprzejmości dr inż. Andrzeja Lewickiego, zapoznano się z trzema różnymi demonstratorami mikrobiogazowni, powstałych w ramach projektu NCBiR „Innowacyjna biogazownia”, którego głównym celem było opracowanie uniwersalnej, zautomatyzowanej i bezodorowej technologii produkcji biogazu oraz biometanu. Następstwem tego projektu będzie budowa pierwszej w Polsce biometanowni w tymże gospodarstwie.