W dniu 23 czerwca 2023 roku przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (dr hab. Grzegorz Siebielec, dr Sylwia Siebielec, mgr Karolina Świątek, mgr Artur Łopatka) zorganizowali w ramach projektu PREPSOIL regionalne warsztaty oceny potrzeb związanych z gospodarowaniem glebami na obszarach poprzemysłowych.
Warsztaty odbyły się w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Uczestniczyli w nich przedstawiciele instytucji zajmujących się szeroko rozumianym środowiskiem z regionu. Wzięli w nich udział reprezentanci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska – Państwowej Akademii Nauk w Zabrzu, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Polskiego Klubu Ekologicznego – Koła Miejskiego w Gliwicach.
IUNG-PIB uczestniczy w realizacji projektu Misji Glebowej PREPSOIL, którego celem jest ułatwienie jej wdrażania w regionach europejskich poprzez wspomaganie kluczowych podmiotów w ograniczeniu degradacji gleby i zwiększanie świadomości na temat roli gleb i odpowiedniego korzystania z nich.
Projekt PREPSOIL ma również na celu pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób różne podejścia do monitorowania gleby mogą wspierać przejście na zrównoważone użytkowanie gruntów. W ramach projektu harmonizowane są zasoby wiedzy jako podstawia do implementacji Misji.
Warsztaty były wspaniałą okazją do omówienia wyzwań związanych
z zarządzaniem glebą na terenach zurbanizowanych i poeksploatacyjnych na Górnym Śląsku wraz z ekspertami z wielu dziedzin. Dyskutowano na temat podejmowanych, jak i planowanych działań pro-środowiskowych ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania glebami.
Dyskusji poddano również takie tematy, jak:
- Odpowiedzialne planowanie przestrzenne na obszarach poprzemysłowych
- Sposoby udostępniania wiedzy dla społeczeństwa z zakresu obszarów zanieczyszczonych
- Zwiększanie wykorzystania fitoremediacji terenów problemowych
- Sposoby ograniczania miejskich wysp ciepła za pomocą zielonej infrastruktury, łąk kwietnych oraz poprzez tworzenie ogrodów wertykalnych; wykorzystując do tego rośliny, które mają łatwy proces adaptacji do trudnych warunków miejskich
- Dobre praktyki zarządzania środowiskiem i angażowania w to społeczeństwa,
- Kwestie odpowiednich mechanizmów finansowych niezbędnych do właściwego zarządzania obszarami problemowymi na obszarze Górnego Śląska