W dniu 27 czerwca 2023 r. dr Łukasz Wiśniewski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na seminarium Polskiego Towarzystwa Agronomicznego przedstawił referat pt.: „Badania przestrzenne pro-środowiskowych działań WPR, gospodarstw ekologicznych oraz bioróżnorodności struktury upraw w Polsce”. Spotkanie było prowadzone w formie hybrydowej – oprócz pracowników IUNG uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W trakcie spotkania poruszono zagadnienia dotyczące m.in. poziomu i struktury wsparcia w ramach pro-środowiskowych działań WPR, adekwatności przestrzennej i efektywności wsparcia oraz zmian powierzchni i liczby gospodarstw ekologicznych w latach 2012-2021. Badania dotyczyły wszystkich gmin w kraju i różnych okresów czasowych. Wyniki pozwoliły zidentyfikować obszary o niewykorzystanym potencjale (perspektywiczne do stymulowania rozwoju rolnictwa ekologicznego w najbliższym okresie) jak i tereny, na których środki ukierunkowane na rozwój RE są nieadekwatne w stosunku do środowiskowych predyspozycji.
W dyskusji poruszono kwestie perspektyw i barier wpływających na możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego w najbliższych latach. Zwrócono uwagę na rolę badań naukowych uwzględniających aspekt przestrzenny, jako narzędzia wspomagającego procesy decyzyjne kształtujące politykę rolną.
Ponadto w trakcie spotkania zaprezentowano założenia i wstępne wyniki projektu: „Crop biodiversity in Polish agriculture. Pilot spatial studies” (finansowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza), którego celem jest ocena zróżnicowania przestrzennego poziomu bioróżnorodności upraw w rolnictwie w 2010 i 2020 r. oraz identyfikacja uwarunkowań kształtujących procesy przemian. W projekcie uwzględniono m.in. konsultacje założeń projektowych z pracownikami IUNG-PIB.