Informacja o stanie upraw za lipiec 2023 z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB

RZD Baborówko. 19 lipca rozpoczęły się żniwa rzepakowe. Ze względu na niedobór opadów plony były niższe o kilkadziesiąt procent od przeciętnych i mieściły się w przedziale 3-4 t/ha. Wilgotność nasion wynosiła od 6 do 8 %. Opady, które pojawiły się pod koniec lipca nie miały już wpływu na stan zbóż, a miał korzystny wpływ jedynie na kukurydzę. W porównaniu do ostatnich dwóch sezonów opóźnią się zbiory jęczmienia jarego i pszenicy ozimej co jest związane z opadami w trzeciej dekadzie lipca. Niepokojące dla żniw są także prognozy pogody na kilka pierwszych dni sierpnia. Susza w okresie wegetacji i przedłużające się opady w sierpniu mogą znacznie pogorszyć jakość zbieranego ziarna, a same żniwa mogą być bardzo utrudnione.

RZD Błonie-Topola. Tegoroczny lipiec był kolejnym miesiącem z deficytem opadów. Pogłębiająca się susza wpływa bardzo negatywnie na wegetację buraka cukrowego oraz kukurydzy.  Długotrwały brak opadów oraz wysokie temperatury panujące w lipcu  spowodowały więdniecie roślin, a także przyczyniły się do zahamowania wzrostu roślin z jednoczesnym zasychaniem liści zewnętrznych. Jednym z negatywnych skutków braku opadów były wczesne żniwa, które rozpoczęły się już 19 lipca. Analizując historyczne dane należy stwierdzić, że były to najwcześniej rozpoczęte żniwa w historii zakładu w Błoniu. W czasie przeprowadzonych prac udało się zebrać pszenicę ozimą, pszenica jara nie była jeszcze w pełni dojrzała dlatego jej zbiór odbędzie się w późniejszym terminie. W plantacji buraka cukrowego przeprowadzono pierwszy zabieg fungicydowy mający za zadanie chronić rośliny przed chwościkiem. Tegoroczna presja chorób grzybowych w buraku jest niewielka, wynika to z pewnością z panującej suchej aury. Uprawy pożniwne zostały na razie wstrzymane. Zaschnięta wierzchnia warstwa gleby uniemożliwia obecnie przeprowadzenie skutecznej uprawy. W tak niekorzystnych warunkach resztki pożniwne źle się kruszą i słabo mieszają z glebą. Praca na przesuszonej glebie wiąże się także z wyższym zużyciem paliwa oraz szybkim zużywaniem elementów roboczych agregatu.

RZD Borusowa. Pierwsza połowa lipca charakteryzowała się bezdeszczową pogodą z dość wysokimi temperaturami. Najbardziej z tego powodu cierpiały zasiewy buraków cukrowych. Na słabej glebie ich wegetacja została zatrzymana. W rzepaku oraz pszenicy było to mniej widoczne. W drugiej połowie miesiąca zaczęły występować opady deszczu, które znacząco poprawiły stan buraków. W burakach zaczęły rozwijać się choroby, w związku z tym wykonano zabieg fungicydowy. W miarę dojrzewania rzepaku na większej części pola przeprowadzono desykację. Przekropna pogoda bardzo utrudniła zbiór rzepaku. Żniwa rzepakowe rozpoczęto 22 lipca a zakończono 1 sierpnia. Obszar 40 ha zbierano 10 dni z przerwami wynikającymi z opadów deszczu. Plony rzepaku kształtowały się w zależności od pola w granicach 2,8 t/ha do 4,4 t/ha. Osiągnięty średni plon to 3,8 t/ha .W obecnej chwili trwa oczekiwanie na poprawę pogody aby móc przystąpić do zbioru pszenicy.

RZD Grabów. Koniec czerwca i początek lipca upłynął w RZD Grabów przy pracach związanych ze zbiorem II pokosu zielonki roślin pastewnych. Zarówno trawy z łąk, jak i lucerna z upraw polowych jest zbierana na sianokiszonkę w bele owijane folią. Niestety mała ilość opadów deszczu sprawiła, że plony zielonki uzyskane na łąkach są bardzo niskie, na poziomie 7-8 t/ha. Jedynie niezawodna jest lucerna w uprawie polowej, która w II pokosie plonowała na poziomie 26 t/ha. Zebrana została również mieszanka strączkowo – zbożowa na GPS z pola ekologicznego z plonem zielonej masy na poziomie 31 t/ha. W sumie zbiór I i II pokosu zapewnił nam zapotrzebowanie dla bydła na sianokiszonkę w 90%. Z początkiem 2 dekady lipca przeprowadzone zostały zbiory jęczmienia ozimego, a po wykonaniu tych prac większość pracowników udała się na krótkie urlopy. Trzecia dekada lipca upłynęła na przygotowaniach maszyn i pomieszczeń magazynowych do nadchodzących żniw. Rozpoczęto je omłotem doświadczeń z grochem i rzepakiem. Udało się również zebrać kilka doświadczeń z jęczmieniem jarym. Przekropna pogoda w tym okresie nie pozwoliła rozpocząć żniw na polach produkcyjnych.

RZD Kępa Puławy. W lipcu dokończone zostały prace pielęgnacyjne w plantacji chmielu. Równie duża ilość czasu oraz pracy została przeznaczona na prace remontowe oraz porządkowe w gospodarstwach. Wyremontowane zostało ogrodzenie przy ulicy Kazimierskiej. Naprawione zostało ogrodzenie pastwisk oraz okólnika w Osinach. Przed żniwami przygotowane zostały magazyny oraz silosy. Obecnie trwają prace pielęgnacyjne w buraku cukrowym, który przez utrudnione warunki wzrostu i rozwoju w początkowych fazach, wymaga teraz ręcznego zwalczenia chwastów. Po 20 lipca przy wykorzystaniu okien pogodowych, udało się zebrać rzepak w Osinach, Sadłowicach i Puławach oraz pszenżyto w Sadłowicach. Ogromnym utrudnieniem w tym roku jest kapryśna pogoda, obfite opady co chwila uniemożliwiają wjazd w pole.

RZD Werbkowice. W lipcu 2023 r. występowały bardzo wysokie opady deszczu skutkiem czego nastąpiło podtopienie łąk i pastwisk. W znacznym stopniu utrudniony był zbór drugiego pokosu traw (trawy przeznaczone na sianokiszonkę). Wypas odbywał się na terenach nie zalanych(podtopionych). W uprawie buraka cukrowego wystąpiło wtórne zachwaszczenie, a w wyniku opadów ograniczona była skuteczność wykonywanych zabiegów herbicydowych. W zbożach jarych wykonano dodatkowe zabiegi chroniące kłosy przed porażeniem grzybowym. Zarówno słonecznik jak również kukurydza oraz dynia bezłuskowa poprawiły znaczenie swoją kondycję po opadach deszczu. Suma opadów w lipcu wynosiła 116 mm. W lipcu przystąpiono do remontów obór dla krów mających na celu poprawę warunków dobrostanowych.

RZD Wielichowo. Lipiec 2023r w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie był miesiącem wytężonej pracy. Wykonano dwa opryski buraków cukrowych przeciwko chorobom grzybowym. W I dekadzie lipca rozpoczęto żniwa. Jako pierwsze zboże omłócono jęczmień ozimy. Występujące niewielkie opady spowodowały opóźnienia w wykonaniu dalszego omłotu zbóż. W lipcu było 22 dni z niewielkimi opadami, co łącznie stanowiło 39 mm opadu atmosferycznego. Ogółem wykonano omłot na powierzchni 160 ha zbóż. Plon zbóż jest adekwatny do trudnych warunków atmosferycznych (długotrwałe przymrozki i susza). Na polach na których dokonano zbioru zbóż, wysiano nawóz fosforowo- potasowy oraz wykonano podorywkę. W okresie opadów  dosuszano wilgotne ziarno zbóż.

RZD Wierzbno. Żniwa w RZD Wierzbno rozpoczęto 19 lipca. Na dzień 8 sierpnia, z uwagi na bardzo deszczową pogodę, jest skoszone około 1/3 areału. Deszcze które przyszły w lipcu mają bardzo niekorzystny wpływ na przebieg żniw – groch nadal jest miejscami zielony i nie nadaje się do koszenia, w uprawie owsa również obserwuje się, że 30 – 40% roślin jest nadal zielonych co uniemożliwia zbiór i przechowanie tego typu plonu. Na dzień dzisiejszy jest skoszone około 130 ha żyta i pszenżyta, plony są bardzo zróżnicowane w zależności od pól. Wstępnie można stwierdzić, że susza z przełomu maja i czerwca najbardziej dotknęła uprawy  żyta populacyjnego. Plony żyta mieszańcowego są zaskakująco dobre, natomiast pszenżyto plonowało na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Aby uniknąć komplikacji ze zbiorem i nie dopuścić do strat związanych z utratą jakości ziarna i spadkiem plonu wywołanych przez deszcze i wiatry, w planie jest wynajęcie dodatkowego kombajnu na dalszą część żniw.

RZD Żelisławki. Lipiec w RZD Żelisławki to czas nadrabiana przez przyrodę zaległości, jeżeli chodzi o opady deszczu. W ciągu miesiąca spadło 115 mm wody, ze szczególną intensywnością opadów w ostatniej dekadzie miesiąca. W przerwie między opadami, od 26 do 29 lipca zebrano rzepak z powierzchni 126 ha i groch z powierzchni 9 ha. Tegoroczny plon jest bardzo zadawalający. Niestety niemal ciągłe i intensywne opady deszczu uniemożliwiają rozpoczęcie żniw zbożowych. Niewielkie ilości zebranego ziarna zbóż wymagają dosuszania w suszarni. Przerwy w żniwach wykorzystywane są na doraźne przeglądy i remonty sprzętu i maszyn rolniczych.

RZD „JASTKÓW. Lipiec 2023 roku przebiegał od początku pod znakiem suszy, jednak koniec miesiąca wystąpiły obfite opady deszczu. Pogoda suszowa i upalna wywarła niekorzystny wpływ na uprawiany chmiel i zboża. Rośliny chmielu rozwijały się niezbyt bujnie, a kłosy pszenicy i pszenżyta zasychały wraz z drobnym ziarnem. Opady deszczu przy końcu lipca przyniosły poprawę warunków wegetacji dla upraw chmielu – roślinom odmian wczesnych dostatek wody pomoże budować szyszki, rośliny odmian późnych wchodzące w fazę kwitnienia mają lepsze warunki do kwitnienia i zawiązywania szyszek. Występujące często i dość obficie deszcze spowodowały jednak, że zboża pogarszają swoje parametry, a tegoroczne zbiory zbóż będą prowadzone po ich przeschnięciu.

Materiał przygotowany przez:
Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content