Warsztaty on-line pt. „Rolnictwo węglowe – metody monitoringu” 23 października 2023r

Zapraszamy rolników, doradców oraz wszystkich zainteresowanych na warsztaty on-line dotyczące rolnictwa węglowego. Spotkanie dedykowane jest dla wszystkich, którzy chcą poznać proponowane dla tego modelu rolnictwa metody produkcji i wskaźniki monitoringu. Warsztaty będą przeprowadzone na platformie ZOOM (link do rejestracji).

Data wydarzenia: 23 października 2023, godz. 9.00

Rolnictwo węglowe (ang. Carbon Farming) to propozycja nowego modelu biznesowego, zgodnie z którym rolnik ma uzyskiwać dodatkowe dochody wynikające z zastosowania w gospodarstwie praktyk rolniczych, które zwiększają sekwestrację (pochłanianie) dwutlenku węgla z atmosfery. Szczególne istotne dla działań rolnictwa na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia atmosfery jest ochrona zasobów węgla w glebach organicznych, użytkach zielonych oraz gruntach podmokłych najbardziej zasobnych w węgiel. Przykłady praktyk rolnictwa węglowego w tradycyjnych systemach produkcji obejmują między innymi: uprawę roślin okrywowych i międzyplonów, stosowanie różnych technik konserwującej uprawy roli takich jak uprawa bezorkowa i mulczowanie, wykorzystanie nawozów naturalnych, kompostu, biowęgla, pofermentu z biogazowniu oraz stosowanie resztek pożniwnych jako nawozów organicznych. W model rolnictwa węglowego wpisują się rozwijające się dynamicznie na świecie innowacyjne systemy produkcji określane jako agroleśnictwo (systemy rolno-leśne) czy permakultura. Na spotkaniu dowiesz się więcej o zasobach węgla w glebach Polski oraz o wymienionych powyżej praktykach rolniczych.

Należy podkreślić, że niektóre z praktyk rolnictwa węglowego są już obecnie wspierane w ramach płatności WPR poprzez ekoschemat – Rolnictwo węglowe, natomiast IUNG-PIB zbiera dane i pracuje nad oceną efektywności stosowanych praktyk rolnictwa węglowego, w ramach prac zleconych przez Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi (Dotacja Celowa IUNG-PIB 2023, zadanie nr 2.4). Mamy nadzieję, że te warsztaty będą cennym źródłem informacji o metodach i wskaźnikach monitorowania rolnictwa węglowego i pomogą w zrozumieniu jego istoty. W czasie warsztatu przewidujemy dwie sesje interaktywne które będą okazją do integracji osób zainteresowanych tematyką rolnictwa węglowego w Polsce.

Będzie nam miło jak dołączysz do spotkania. Poniżej zamieszczamy program warsztatów:

  • 9.00 – 9.30 Rejestracja
  • 9.30 – 10.00 Sesja interaktywna
  • 10.00 – 10.30 Geneza i koncepcja rolnictwa węglowego (dr Robert Borek, Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych, IUNG-PIB)
  • 10.30 – 11.00 Zasoby węgla w glebie Polski – metody monitoringu (dr Jacek Niedźwiecki, Zakłada Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, IUNG-PIB)
  • 11.00 – 11.30 Wskaźniki monitoringu rolnictwa węglowego (dr. hab. Jerzy Kozyra, Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych, IUNG-PIB)
  • 11.30 – 12.30 Sesja interaktywna

Prelegencji:

  • Dr Robert Borek – pracownik Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych IUNG-PIB. Jego zainteresowania obejmują adaptację rolnictwa wobec zmiany klimatu, agroleśnictwo (systemy rolno-leśne), agroekologię, usługi ekosystemowe, emisję gazów cieplarnianych z rolnictwa.
  • Dr Jacek Niedźwiecki – pracownik Zakładu Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów IUNG-PIB. W swoich badaniach skupia się na właściwościach fizycznych i chemicznych gleby a jego prace obejmują zagadnienia dotyczące zdolności gleby do dostarczania usług ekosystemowych ograniczanie degradacji środowiska glebowego.
  • Dr hab. Jerzy Kozyra -pracownik Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych IUNG-PIB. W swojej pracy koncentruje się na problemach adaptacji rolnictwa do zmian klimatu, w tym na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a także rozwoju biogospodarki jako odpowiedzi na te problemy.

Warsztaty poprowadzi: dr Katarzyna Żyłowska (IUNG-PIB)

Rejestracja jest obowiązkowa i dostępna pod linkiem (liczba miejsc ograniczona):

https://zoom.us/meeting/register/tJclcO6tqz8vHtL-KL9BT6cgaluQ6qo6XFUE

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content