Doroczne spotkanie konsorcjum projektu NBSOIL w Wiedniu

W dniach 27-29.09.2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczego (BOKU) w Wiedniu odbyło się doroczne spotkanie konsorcjum projektu Nature Based Solutions for Soil Management – NBSOIL. Wzięli w nim udział przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (dr hab. Grzegorz Siebielec – koordynator projektu NBSOIL, dr hab. Rafał Wawer, mgr Karolina Świątek). Wydarzenie to było doskonałą okazją do spotkania się z partnerami z: Polski, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Francji i Włoch. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych osiągnięć projektu oraz dalszych etapów jego realizacji.

Pierwszego dnia podczas spotkania omówione zostało nowe prawo UE, dotyczące zdrowia gleby i jego konsekwencji dla przyszłych wymagań związanych z gospodarowaniem nią. Przez zespół International Union for Conservation of Nature (IUCN), zostały zaprezentowane naturalne rozwiązania gospodarowania glebą. Omówiono również miejsca demonstracyjne projektu NBSOIL, na których strategia zarządzania jest wprost oparta o naturę. Dyskusji również poddano temat projektu Akademii NBSOIL oraz jej wdrożenia.

Drugiego dnia członkowie Konsorcjum skupili się na powiązaniach i aktualizacjach pakietów roboczych projektu oraz wykorzystywanych narzędziach cyfrowych. Dodatkowo zespół NBSOIL odbył dwie wycieczki terenowe do miejsc, w których wykorzystywanie rozwiązań opartych o naturę w praktyce, jest pasją:

Pierwszy przystanek: Grand Farm, Absdorf – organiczne gospodarstwo badawczo – demonstracyjne rodziny Grand w Absdorf w Dolnej Austrii. Miejsce skupiające się na produkcji biohumusu.
Tematami bieżących badań są wszystkie metody regeneracyjne, służące odbudowie stanu gleby. Dotyczą one: rolnictwa organicznego, budowania próchnicy, kontroli erozji, płodozmianu, siewu mieszanego, zarządzania zazielenianiem, uprawy uproszczonej i siewu bezpośredniego.

Następnie, Grand Garden jest to część Grand Farm. Ogród realizuje koncepcję „Market Gardening”, której celem jest efektywne wykorzystanie małych obszarów ziemi do produkcji szerokiej gamy i wysokiej jakości organicznych warzyw. Zarządcy ogrodu, koncentrują się na naturalnej maksymalizacji produktywności, a nie na powiększaniu areału upraw. Gospodarstwo przez cały rok produkuje świeże organiczne warzywa, które raz w tygodniu dostarcza okolicznym klientom. W Grand Farm nacisk położony jest nie tylko na produkt wysokiej jakości, ale także na ochronę i regenerację środowiska naturalnego.

Drugi przystanek: Hans Gnauer Farm — farma rolnika, ze Stowarzyszenia Boden Leben. Stowarzyszenie, działa na rzecz “Rolnictwa Dostosowanego do Klimatu i Podnoszącego Jakość Rolnictwa”. Na tej farmie kładzie nacisk na zrównoważone gospodarowanie glebą i adaptację do zmian klimatycznych. Gnauer prowadzi intensywną uprawę roślin okrywowych i unika orki, aby poprawić zdolność gleby do magazynowania wody i składników odżywczych. Koncentruje się też na zwiększaniu żywotności gleby i ograniczaniu jej ugniatania. Metody te, na wyżej wspomnianej farmie ograniczyły erozję gleby i zwiększyły dostępność wody w okresach suchych.

Trzeci dzień spotkania konsorcjum został przeznaczony na warsztaty wewnętrzne oraz koordynację pakietów roboczych projektu. Spotkanie konsorcjum projektu NBSOIL, przyniosło cenne dyskusje i wnioski. Jesteśmy przekonani, że wykorzystywanie naturalnych rozwiązań, jest w stanie przyczynić się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa, ochrony gleby, bioróżnorodności oraz odpowiedniej adaptacji do zmian klimatycznych.

Zdjęcie z dronu wykonali partnerzy z Instytutu Lotnictwa – Sieć Badawcza Łukasiewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content