W dniach 27-29.09.2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczego (BOKU) w Wiedniu odbyło się doroczne spotkanie konsorcjum projektu Nature Based Solutions for Soil Management – NBSOIL. Wzięli w nim udział przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (dr hab. Grzegorz Siebielec – koordynator projektu NBSOIL, dr hab. Rafał Wawer, mgr Karolina Świątek). Wydarzenie to było doskonałą okazją do spotkania się z partnerami z: Polski, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Francji i Włoch. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych osiągnięć projektu oraz dalszych etapów jego realizacji.
Pierwszego dnia podczas spotkania omówione zostało nowe prawo UE, dotyczące zdrowia gleby i jego konsekwencji dla przyszłych wymagań związanych z gospodarowaniem nią. Przez zespół International Union for Conservation of Nature (IUCN), zostały zaprezentowane naturalne rozwiązania gospodarowania glebą. Omówiono również miejsca demonstracyjne projektu NBSOIL, na których strategia zarządzania jest wprost oparta o naturę. Dyskusji również poddano temat projektu Akademii NBSOIL oraz jej wdrożenia.
Drugiego dnia członkowie Konsorcjum skupili się na powiązaniach i aktualizacjach pakietów roboczych projektu oraz wykorzystywanych narzędziach cyfrowych. Dodatkowo zespół NBSOIL odbył dwie wycieczki terenowe do miejsc, w których wykorzystywanie rozwiązań opartych o naturę w praktyce, jest pasją:
Pierwszy przystanek: Grand Farm, Absdorf – organiczne gospodarstwo badawczo – demonstracyjne rodziny Grand w Absdorf w Dolnej Austrii. Miejsce skupiające się na produkcji biohumusu.
Tematami bieżących badań są wszystkie metody regeneracyjne, służące odbudowie stanu gleby. Dotyczą one: rolnictwa organicznego, budowania próchnicy, kontroli erozji, płodozmianu, siewu mieszanego, zarządzania zazielenianiem, uprawy uproszczonej i siewu bezpośredniego.
Następnie, Grand Garden jest to część Grand Farm. Ogród realizuje koncepcję „Market Gardening”, której celem jest efektywne wykorzystanie małych obszarów ziemi do produkcji szerokiej gamy i wysokiej jakości organicznych warzyw. Zarządcy ogrodu, koncentrują się na naturalnej maksymalizacji produktywności, a nie na powiększaniu areału upraw. Gospodarstwo przez cały rok produkuje świeże organiczne warzywa, które raz w tygodniu dostarcza okolicznym klientom. W Grand Farm nacisk położony jest nie tylko na produkt wysokiej jakości, ale także na ochronę i regenerację środowiska naturalnego.
Drugi przystanek: Hans Gnauer Farm — farma rolnika, ze Stowarzyszenia Boden Leben. Stowarzyszenie, działa na rzecz “Rolnictwa Dostosowanego do Klimatu i Podnoszącego Jakość Rolnictwa”. Na tej farmie kładzie nacisk na zrównoważone gospodarowanie glebą i adaptację do zmian klimatycznych. Gnauer prowadzi intensywną uprawę roślin okrywowych i unika orki, aby poprawić zdolność gleby do magazynowania wody i składników odżywczych. Koncentruje się też na zwiększaniu żywotności gleby i ograniczaniu jej ugniatania. Metody te, na wyżej wspomnianej farmie ograniczyły erozję gleby i zwiększyły dostępność wody w okresach suchych.
Trzeci dzień spotkania konsorcjum został przeznaczony na warsztaty wewnętrzne oraz koordynację pakietów roboczych projektu. Spotkanie konsorcjum projektu NBSOIL, przyniosło cenne dyskusje i wnioski. Jesteśmy przekonani, że wykorzystywanie naturalnych rozwiązań, jest w stanie przyczynić się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa, ochrony gleby, bioróżnorodności oraz odpowiedniej adaptacji do zmian klimatycznych.
Zdjęcie z dronu wykonali partnerzy z Instytutu Lotnictwa – Sieć Badawcza Łukasiewicz