Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce z wizytą w IUNG–PIB w Puławach

W dniu 28 listopada 2023 r.  IUNG–PIB w Puławach w ramach wyjazdu studyjnego, odwiedziła 40- osobowa grupa słuchaczy- studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku  (UTW) w Hajnówce.

Spotkanie rozpoczęło się od seminarium w Sali Kongresowej. W spotkaniu uczestniczyły m. in. Pani prof. dr hab. Teresa Doroszewska- zastępczyni Dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną oraz Pani dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk prof. IUNG–PIB zastępczyni Przewodniczącego Rady Naukowej.

Witając gości w imieniu Dyrekcji prof. dr hab. Teresa Doroszewska przedstawiła charakterystykę działalności IUNG–PIB, z uwzględnieniem zakresu merytorycznego, struktury organizacyjnej, źródeł finansowania, sytuacji kadrowej i funkcji Instytutu jako jednostki badawczej nadzorowanej przez  MR i RW. W swoim wystąpieniu zaakcentowała również, że pracownicy Instytutu są otwarci na podejmowanie nowych wyzwań oraz współpracę z różnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami. Wskazała ponadto niektóre  kierunki praktycznego wykorzystania wyników badań środowiskowych i technologicznych Instytutu.

Następnie prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, w imieniu zespołu autorskiego, przedstawił prezentację  pt.: „Z wizytą u księżnej Izabeli Czartoryskiej. Rys historyczny Osady Pałacowej w Puławach „Przeszłość- przyszłości” (prezentacja w załączeniu).

Dziękując Dyrekcji i Pracownikom IUNG–PIB za życzliwość i zorganizowanie spotkania Prezes UTW w Hajnówce mgr Anatol Ochryciuk wskazał na celowość podjęcia współpracy z Instytutem i stałego jej pogłębiania. Przedmiotem współpracy mogłyby być m. in. problemy ekologii, gospodarowania na obszarach cennych przyrodniczo, kształtowania i oceny jakości żywności, zmian klimatu.

Podczas spotkania kuluarowego omawiano wiele problemów, odnosząc się do historii Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych i działalności IUNG–PIB jako jednego z jej spadkobierców. Wskazywano też wiele problemów, które mogłyby być przedmiotem współpracy UTW w Hajnówce i IUNG- PIB w Puławach.

Kolejnym etapem spotkania była wizyta całej grupy w Muzeum Czartoryskich, mieszczącym się w centralnej części pałacu. Studenci UTW obejrzeli zbiory muzeum i mieli możliwość pogłębienia wiedzy o książęcej rodzinie Czartoryskich.

Po wizycie w muzeum, goście z Hajnówki, podczas spaceru po Osadzie Pałacowej mieli okazję  poznania parku i zobaczenia historycznych obiektów, powstałych podczas panowania rodziny Czartoryskich. Przewodnikami byli pracownicy IUNG–PIB dr inż. Grażyna Hołubowicz-Kliza i mgr Piotr Safader. Po wizycie w  Osadzie Pałacowej studenci UTW z Hajnówki  udali się na spotkanie z Zarządem i przedstawicielami UTW w Puławach.

Warto podkreślić, że tego typu spotkania są ważnym elementem promocji historii książęcego rodu Czartoryskich, tradycji nauk rolniczych w Puławach i służebnej roli nauk rolniczych wobec społeczeństwa. Wpisują się one w całokształt wielokierunkowej działalności IUNG–PIB w Puławach.

Prezentacja ze spotkania:

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content