W dniu 14 lutego 2024 r., na wniosek dotychczasowej Dyrekcji, decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pana Czesława Siekierskiego, ustąpili z dotychczas zajmowanych stanowisk: prof. dr hab. Wiesław Oleszek – dyrektor IUNG-PIB oraz prof. dr hab. Teresa Doroszewska – z-ca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną (z końcem stycznia 2024 r.).
Decyzją Pana Ministra z-ca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych – prof. dr hab. Mariusz Matyka otrzymał z dniem 15 lutego 2024 r. powołanie na stanowisko dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Odchodzący członkowie Dyrekcji IUNG-PIB wracają do pracy naukowej w macierzystych zakładach naukowych: prof. Wiesław Oleszek do Zakładu Biochemii i Jakości Plonów a prof. Teresa Doroszewska do Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin.
Społeczność Instytutu podziękowała dziś odchodzącym z dotychczasowych stanowisk członkom Dyrekcji za wieloletnią służbę, dzięki której IUNG-PIB zyskał rangę wiodącej jednostki naukowej realizując szereg prac i projektów o znaczeniu strategicznym dla polskiego rolnictwa.
Nowemu Dyrektorowi gratulujemy tej prestiżowej nominacji i wierzymy, że pod Jego kierownictwem Instytut będzie kontynuował swoją doskonałą pracę naukową i rozwojową. Życzymy Panu Profesorowi wielu sukcesów zawodowych i satysfakcji z pełnionej funkcji.
Prof. dr hab. Mariusz Matyka urodził się 5 czerwca 1978 r. w Kraśniku. Szkołę podstawową ukończył w Chruślinie, po czym podjął naukę w Technikum Ogrodniczym przy Zespole Szkół Rolniczych w Kluczkowicach. W 1998 r. podjął studia wyższe na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Lublinie, gdzie na podstawie egzaminu dyplomowego i pracy magisterskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Eberharda Makosza uzyskał w 2003 r. tytuł magistra inżyniera ogrodnictwa. Po zakończeniu studiów odbył staż w gospodarstwie ogrodniczym Biri Gartneri położonym w Norwegii. Następnie w 2004 r. rozpoczął w Zakładzie Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej IUNG w Puławach studia doktoranckie zakończone uzyskaniem w 2007 r. stopnia doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia. Podstawą do uzyskania stopnia była rozprawa doktorska przygotowana pod kierunkiem doc. dr. hab. Adama Harasima pt.: „Przemiany wybranych gospodarstw o różnych kierunkach produkcji w okresie transformacji systemowej”. Kolejny awans naukowy na stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia uzyskał w 2013 r. Jego podstawę stanowiła rozprawa naukowa pt.: „Produkcyjne i ekonomiczne aspekty uprawy roślin wieloletnich na cele energetyczne”.
W dniu 25 czerwca 2019 r. na podstawie oceny całokształtu dorobku naukowego Prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk rolniczych.
W latach 2014–2020 sprawował funkcję kierownika Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej IUNG-PIB. Natomiast 2 października 2019 r. został powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na funkcję zastępcy dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych, którą sprawował do 14 lutego 2024 r. W ramach swojej pracy zawodowej zaangażowany był i jest w funkcjonowanie rad naukowych (IUNG-PIB, INS-SBŁ, IRWiR-PAN), towarzystw naukowych (EAAE, SERiA, PTA), organizacji branżowych (PIPC, Fertilizers Europe) oraz zespołów eksperckich.
Prof. dr hab. Mariusz Matyka jest m.in. członkiem Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027 oraz członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Sektora Biogazu i Biometanu przy MKiŚ. Ponadto pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Komitetu Nauk Agronomicznych – PAN. Działalność naukowa i badawcza prof. dr. hab. Mariusza Matyki ogniskuje się głównie na następujących grupach zagadnień:
1. Zmiany w organizacji i intensywności produkcji gospodarstw rolniczych w kontekście ich wpływu na efekty produkcyjne, ekonomiczne i środowiskowe.
2. Regionalne zróżnicowanie uwarunkowań funkcjonowania i efektywności gospodarstw rolniczych.
3. Miejsce i znaczenie polskiego rolnictwa na tle stanu produkcji rolniczej w Europie.
4. Ocena produkcyjności i efektywności ekonomicznej oraz oddziaływania na środowisko uprawy różnych gatunków roślin wykorzystywanych na cele energetyczne w formie biomasy stałej i substratów do produkcji biogazu.
5. Analiza zakresu i konsekwencji wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej oraz regulacji prawnych związanych z sektorem rolniczym.
Za działalność naukową i organizacyjną prof. dr hab. Mariusz Matyka był odznaczony odznaką Zasłużony dla Rolnictwa oraz srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.