W dniach 6-8 czerwca br. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach organizował trzy jednodniowe warsztaty (w różnych lokalizacjach), które były doskonałą okazją do zgłębiania wiedzy na temat leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości roślin, uzyskania i opracowania ekstraktów roślinnych oraz innowacyjnych metod poprawy jakości gleby za pomocą biowęgla, które były zrealizowane w ramach projektu BIOECO-UP (Interreg Europa Centralna). Trzy zrealizowane warsztaty zgromadziły blisko 60 Uczestników.
Każdy z warsztatów rozpoczynał się krótkim wprowadzeniem, w ramach którego uczestnicy zaznajomili się z koncepcją biogospodarki w kontekście odbywających się warsztatów oraz otrzymali praktyczne wskazówki wdrażania różnych jej aspektów do codziennego życia. W trakcie tej części zaprezentowano również materiały edukacyjne dotyczące opracowania bioproduktów.
Ponadto pierwsze dwa dni warsztatów oferowały praktyczne doświadczenie w tworzeniu własnych naturalnych produktów kosmetycznych pod okiem doświadczonego eksperta. Uczestnicy wysłuchali części teoretycznej dotyczącej zastosowania roślin i olejków eterycznych w preparatach kosmetycznych i leczniczych. Dzięki sprzyjającej słonecznej pogodzie, możliwy był spacer w malowniczej scenerii zespołu pałącowo-parkowego Parku Czartoryskich wraz z omówieniem właściwości zdrowotnych roślin, które można znaleźć w tym historycznym miejscu, ale również na łąkach, polach czy w lasach. Dyskusja nie tylko poszerzyła wiedzę uczestników na temat naturalnych surowców kosmetycznych, ale była doskonałym wstępem do dalszych zajęć. W części praktycznej Uczestnicy zgłębiali tajniki tworzenia dostosowanych do swoich potrzeb kosmetyków: toniku, soli do kąpieli, peelingu, kremu, olejku do masażu, perfum w roll-on, repelentu na kleszcze i komary.
Trzeciego dnia warsztatów uczestnicy spotkali się w gospodarstwie rolnycm, którego dominującą produkcją jest czarna porzeczka, a także które posiada swój własny dział B+R. Prezes start-upu, który opracowuje właśne rozwiązania cyfrowe z zakresu robotyki podczas oprowadzania po gospodarstwie poruszył kwestię automatyzacji rolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, która wraz z wdrożeniem rolnictwa precyzyjnego pozwala na ograniczenie stosowania środków ochrony roślin i zminimalizowanie zależności plantatorów od chemicznych środków ochrony roślin. W części praktycznej uczestnicy brali udział w pokazie karbonizacji biomasy w celu uzyskania biowęgla. W procesie czystego spalania uzyskano finalnie wysokiej jakości produkt. W trakcie realizacji warsztatów zapewniono wszelkie środki bezpieczeństwa. Na koniec procesu karbonizacji biomasy, kocioł w którym odbywał się proces karbonizacji, był schładzany przez polewanie wodą. Eksperci podkreślili znaczenie tego etapu w zatrzymaniu procesu zapewniając, że biowęgiel uzyskiwany w skali gospodarstwa rolnego zachowuje swoje korzystne właściwości.
Uczestnicy warsztatów przekonali się, jak w harmonijny sposób można wykorzystać lokalne zasoby biomasy, łącząc prośrodowiskową odpowiedzialność z ekonomiczną efektywnością oraz zainspirowali do odkrywania naturalnych skarbów, które mamy na wyciągnięcie ręki. Opinie uczestników były niezwykle pozytywne – wyrażali oni chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach i dalszego zgłębiania tematu biogospodarki.
Wszystkim uczestnikom warsztatów bardzo dziękujemy za udział oraz za aktywność w trakcie ich trwania.