RZD Kępa Puławy. Owce w gajówce

Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za czerwiec 2024

RZD Baborówko. W pierwszych dwóch dniach czerwca spadło ponad 30 mm deszczu, a suma miesięczna opadów wyniosła około 70 mm. Takie warunki pogodowe sprzyjały wzrostom i rozwojowi zbóż oraz kukurydzy. W pszenicy ozimej wykonano zabieg fungicydowy oraz insektycydowy przeciwko skrzypionce, natomiast w jęczmieniu jarym przeprowadzono jedynie zabieg fungicydowy. Pszenica ozima i jęczmień jary w 3 dekadzie czerwca były w fazie dojrzałości mlecznej późnej. Fazy rozwojowe zbóż i rzepaku wskazują, że można spodziewać się wcześniejszych niż zwykle żniw. W oczekiwaniu na nie prowadzone są niezbędne naprawy oraz serwisowanie kombajnu, ciągników i przyczep rolniczych.

RZD Błonie-Topola. Susza panująca przez niemal cały maj zakończyła się na początku czerwca. Miesięczna suma opadów wyniosła ponad 60 mm, co znacząco poprawiło stan wegetacji wszystkich roślin. Czerwcowe opady przypadły w okresie nalewania ziarna w pszenicy ozimej, co miejmy nadzieję, pozytywnie wpłynie na plonowanie oraz jakość ziarna. W pszenicy ozimej wykonano trzeci zabieg fungicydowy w celu ochrony kłosa przed chorobami grzybowymi. Burak cukrowy zakrył międzyrzędzia, a pola uprawne są wolne od chwastów. W uprawie tej przeprowadzono pierwszy zabieg fungicydowy, a także wykonano nawożenie dolistne mikroelementami. Kukurydza na ziarno również prezentuje się bardzo dobrze. Rośliny zakrywają już międzyrzędzia, a cała plantacja wolna jest od chwastów i szkodników. Opady wpłynęły również bardzo dobrze na stan wegetacji pszenicy jarej. W uprawie tej wykonano zabieg nawożenia dolistnego, a także przeprowadzono zabiegi fungicydowe i insektycydowe.

RZD Borusowa. Czerwiec rozpoczął się intensywnymi opadami deszczu oraz gradem. Ulewy powodowały podtopienia i zalewanie upraw w niższych częściach pól. Uszkodzenia spowodowane gradobiciem najbardziej widoczne są w uprawach buraków cukrowych oraz w rzepaku ozimym, a mniej w zbożach. Częste i obfite opady deszczu występowały przez dwie dekady miesiąca. Wysoka wilgotność oraz dość wysokie temperatury sprzyjały rozwojowi chorób, jednak wcześniejsze zabiegi fungicydowe zahamowały powstawanie większych uszkodzeń roślin. Po okresie wcześniejszej suszy, dzięki ostatnim opadom, stan upraw znacznie się poprawił. Szczególnie widoczne jest to w burakach cukrowych w porównaniu do ich stanu w maju. W czerwcu wysiano drugą dawkę azotu pod buraki. Obecne obserwacje upraw są optymistyczne i wskazują, że plony zapowiadają się zadowalająco.

RZD Grabów. Po kwietniowych i majowych niedoborach wody, czerwcowe deszcze, znacząco poprawiły warunki wilgotnościowe w glebie. W ciągu dwóch dekad tego miesiąca średnia miesięczna norma opadów została przekroczona. Większość prac polowych została wykonana wcześniej w tym roku ze względu na duże przyspieszenie wegetacji. W czerwcu przeprowadzono jedynie wysiew drugiej dawki nawozu azotowego na kukurydzę w formie mocznika oraz zbiór II pokosu roślin pastewnych uprawianych w polu i na łąkach. Niestety z powodu suszy w okresie wegetacji drugiego pokosu, plony zielonki były znacznie niższe, stanowiąc zaledwie 25% wielkości plonu z pierwszego zbioru.
W czerwcu w RZD w Grabowie odbyło się kilka spotkań z rolnikami, doradcami i młodzieżą szkół rolniczych w trakcie których prezentowano doświadczenia i demonstracje polowe. Dużym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszył się park maszynowy, szczególnie urządzenia wykorzystywane w doświadczeniach oraz w budynku obory dla krów i młodzieży.

RZD Kępa Puławy. Susza kolejny rok coraz bardziej daje się we znaki uprawom. Rośliny które na początku wilgotnego sezonu nie wykształciły dobrego systemu korzeniowego z powodu łatwo dostępnej wody i składników pokarmowych, aktualnie kończą wegetację, w niektórych przypadkach nie wykształcając nawet kłosów. W gospodarstwie Sadłowice na około połowie powierzchni ozimych zasiewów pszenicy i pszenżyta stwierdzono 100% straty spowodowane suszą, co oznacza , że nie będzie tam zbioru kombajnem. W uprawach ozimych na lepszych stanowiskach, gdzie spodziewane są dobre plony wykonano zabiegi fungicydowe T3 w celu ochrony kłosa oraz zastosowano dawki uzupełniające nawozów dla poprawy parametrów jakościowych ziarna. Trudne warunki pogodowe oraz glebowe spowodowały nierówne wschody w kukurydzy, buraku i słoneczniku. Niektóre rośliny zaczęły wschodzić dopiero pod koniec czerwca. Przesuszona gleba ograniczyła również działanie herbicydów doglebowych, co wymusiło konieczność wykonania poprawek powschodowych w słoneczniku i kukurydzy. W burakach planowo wykonane zostały zabiegi herbicydowe oraz rozpoczęto ochronę fungicydową. Ziemniaki są w fazie zakrycia międzyrzędzi, a wczesne odmiany zaczynają kwitnąć. Podobnie jak w poprzednim roku uprawie ziemniaków dokucza stonka, która była już zwalczana kilkukrotnie. W chmielnikach prowadzone są prace pielęgnacyjne w międzyrzędziach oraz nawożenie i ochrona przed szkodnikami. Wczesne odmiany chmielu dochodzą już do siatki konstrukcji. Na łąkach zostały skoszone trawy. W sadach wykonywane są opryski zwalczające choroby grzybowe oraz szkodniki, a letnie odmiany jabłoni powoli zaczynają dojrzewać. W gospodarstwach prowadzone są prace porządkowe w magazynach. Zmieniające się kolory upraw sygnalizują, że powoli zbliżamy się do nadchodzących żniw.

RZD Werbkowice. W czerwcu 2024 r. w RZD Werbkowice wykonano następujące prace:
• zabiegi herbicydowe w buraku cukrowym i słoneczniku,
• zabiegi fugicydowe w zbożach jarych.
Rośliny, z powodu majowego braku opadów rozwijają się z opóźnieniem co wpłynie na prognozowane zmniejszenie plonu, szczególnie w przypadku zbóż jarych. W czerwcu suma opadów wyniosła około 52mm, co spowodowało poprawę rozwoju kukurydzy i buraka cukrowego. Wypas krów na trwałych użytkach zielonych trwa nadal mimo słabego odrostu runi pastwiskowej spowodowanego suszą. Zakończono zbiór siana jak również usługowy zbiór kiszonki z traw.

RZD Wielichowo. Czerwiec był miesiącem intensywnych prac porządkowych w magazynach, budynkach oraz obejściu. Wykonano dezynfekcję magazynów zbożowych oraz oprysk buraków cukrowych na chwasty jednoliścienne, a także zastosowano trzecią dawkę na chwasty dwuliścienne. Wykonano nawożenie buraków cukrowych oraz zastosowano odżywki. Dokonano selekcji w owsie nasiennym, wykonując kosmetykę pola poprzez izolację przestrzenną materiału siewnego. W czerwcu zrealizowano umowę sprzedaży pszenicy i żyta. Czerwcowe opady deszczu w znacznym stopniu poprawiły stan zbóż, gorczycy i buraków cukrowych. Zwiększenie opadów spowodowało jednak zachwaszczenie miotłą zbożową w niektórych uprawach. Żyto, które wcześniej zaschło i nie miało ziarna zaczęło się odradzać, co skomplikuje zbiory.

RZD Wierzbno. Stan upraw zbóż ozimych w naszym Zakładzie można ocenić jako dobry, głównie dzięki czerwcowym opadom deszczu, które wyniosły około 39 l/m². Choć nie są to duże opady, sytuacja jest lepsza niż w roku ubiegłym. Plony żyta i pszenżyta powinny być na poziomie roku ubiegłego, lub nieco niższe z uwagi na oszczędności jakie byliśmy zmuszeni poczynić w nawożeniu. Zboża jare, zwłaszcza owies, powinny plonować nieco lepiej niż w poprzednich latach mimo problemów jakie opisywaliśmy we wcześniejszych raportach.

RZD Żelisławki. Czerwiec był okresem pogłębiającego się deficytu wilgoci. Niewielkie symboliczne opady deszczu w pierwszej dekadzie miesiąca oraz 26 mm deszczu z 23 czerwca nie poprawiły w znaczący sposób sytuacji w uprawach. Najgorzej jest w przypadku zasiewów zbóż jarych oraz buraków cukrowych, gdzie straty są już nieodwracalne. W zakładzie trwają prace przygotowawcze do żniw, w tym dezynfekcja magazynów, przegląd techniczny suszarni oraz naprawa nawierzchni przy magazynach i suszarni.

RZD „JASTKÓW. W czerwcu w Jastkowie deszcz padał kilkakrotnie, co znacząco poprawiło warunki dla upraw zbożowych oraz chmielu. Pola z uprawami ozimymi pszenicy i pszenżyta są w dość dobrej kondycji. Niestety w wyniku poprawy wilgotności gleby pojawiło się zachwaszczenie wtórne. Prace skoncentrowane były na wiosennej agrotechnice chmielu. Na początku miesiąca na plantacjach wykonywano poprawkowe naprowadzanie pędów, wysiano nawozy azotowe, wykonano kultywatorowanie międzyrzędzi oraz obsypywanie rzędów. Na bieżąco poprawiane są wierzchołki niektórych roślin, które z powodu wiatru odchylają się, zwisają i nieprawidłowo rosną. Dodatkowo na plantacjach chmielu przeprowadzono zabiegi ochrony roślin. Pracownicy zajmowali się także niezbędnymi pracami porządkowymi.

Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego, mgr inż. Pawła Wolszczaka.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content