BBioNets: 8. miesiąc trwania projektu
- Sieci Rolno-Leśne utworzone w 6 krajach partnerskich
- Repozytorium zaawansowanych Bio-Technologii (BBTs)
- Narzędzie oceny Bio-Technologii dostępne już wkrótce
- Ścisła współpraca z 16 projektami europejskimi
- Aktywna promocja naszych działań podczas wydarzeń tematycznych
Paradoksalnie, mimo iż większość miejsc pracy w UE generowana jest w biogospodarce (ponad 50%), udział sektora pierwotnego w całkowitym obrocie, podobnie jak w generowanych przychodach z gospodarki, pozostaje niewielki. Źródłem problemu wydaje się być brak odpowiednich kompetencji i know-how po stronie producentów biomasy w zakresie zarządzania jej pozostałościami i przetwarzania wytworzonych produktów ubocznych.
Tutaj z pomocą przychodzi projekt BBioNets, sieć tematyczna, która ma na celu promować i rozwijać rezultaty prac prowadzonych przez Grupy Operacyjne EIP-AGRI w zakresie zarządzania i/lub przetwarzania biomasy rolniczej i leśnej. Celem projektu jest zachęcenie producentów biomasy w całej Europie do wprowadzenia technologii opartych na bio-rozwiązaniach (technologii lub praktyk, które wykorzystują surowce niespożywcze i/lub zasady obiegu zamkniętego, w celu dostarczania różnorodnych produktów) jako sposobu na lepsze wykorzystanie niedostatecznie zagospodarowanej biomasy, tworzenie nowych, zróżnicowanych źródeł dochodów, obniżanie kosztów poprzez praktyki obiegu zamkniętego i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
W tym celu w Irlandii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Polsce i Czechach utworzono regionalne Sieci Rolno-Leśne, skupiające przedstawicieli wielu organizacji mających kontakt z rolnikami i leśnikami, indywidualnych producentów biomasy reprezentujących działające już Grupy Operacyjne EIP-AGRI lub ogólnie zainteresowanych bio-technologiami, a także przedstawicieli stowarzyszeń rolników/ leśników. Sieci pomogą partnerom BBioNets zidentyfikować potrzeby i wyzwania, z jakimi spotykają się leśnicy i rolnicy w kontekście przetwarzania biomasy w ich lokalnych środowiskach, operacji w ramach łańcucha wartości i dostępności technologii. Dostarczą one cennych spostrzeżeń i zwalidują prace konsorcjum, których celem jest stworzenie regionalnego wykazu dostępnych bio-technologii i zaprojektowanie narzędzia do ich oceny. Narzędzie dopasuje potrzeby i zasoby docelowych regionów do dostępnych bio-technologii, oferując także analizę kosztów i korzyści związanych z ich zastosowaniem. Działania w tym kierunku prowadzone będą na poziomie regionalnym, międzyregionalnym i europejskim.
Mając świadomość znaczenia współpracy z podobnymi inicjatywami, BBioNets zainicjował partnerstwa z 16 projektami finansowanymi przez UE, które wspierają producentów biomasy w całej Europie, a mianowicie BIO2REG, BOOST4BIOEAST, Brilian, C4B, FOREST4EU, NUTRI-CHECK NET, NUTRI-KNOW, PRIMED, ROBOCOOP-EU, SCALE-UP, ShapingBio, Small4Good, SMURF, Soil-X-Change, STRATUS, SYMBA. Owocne spotkanie zapoczątkowało podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia celu, w ramach których współpraca jest nie tylko strategią, ale katalizatorem postępu w szerszych dziedzinach biogospodarki, rolnictwa i leśnictwa.
Bądź na bieżąco! Odwiedź naszą stronę: www.bbionets.eu
Skontaktuj się z nami:
Magdalena Borzęcka, Manager regionalnej Sieci Rolno-Leśnej w Polsce, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, mborzecka@iung.pulawy.pl
Carmen Girón Domínguez, Koordynator projektu, Munster Technological University, Carmen.Dominguez@mtu.ie
Dafni Delioglani, Manager ds. upowszechniania i komunikacji, FOCUS Strategic Thinking Consultants, dafni.delioglani@focus-stc.gr
Dowiedz się wiecej o BBioNets na naszych mediach społecznościowych: