Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za lipiec 2024

RZD Baborówko. Zbiory rzepaku rozpoczęły się 19 lipca, podobnie jak w roku ubiegłym. Niestety z powodu wyjątkowo niesprzyjającej pogody jesienią, na przedwiośniu oraz w maju, plony rzepaku były znacznie niższe niż w roku 2023. Natomiast plony jęczmienia jarego i pszenicy ozimej były nieco wyższe niż w 2023 roku, a co istotne parametry jakościowe ziarna mieściły się w normie. Lipcowa suma opadów wyniosła 96 mm, czyli kilkanaście mm więcej od średniej wieloletniej, przy czym prawie połowa tych opadów przypadła na 12 lipca. Dotychczasowy przebieg pogody należy uznać za sprzyjający dla wzrostu i rozwoju kukurydzy.

RZD Błonie-Topola. Tegoroczne żniwa nadeszły bardzo wcześnie. Zbiór zbóż rozpoczęto już 16 lipca. Sprzyjająca pogoda umożliwiła sprawne i szybkie przeprowadzenie zbiorów, a osiągnięte wyniki okazały się rekordowe. Plony pszenicy ozimej osiągnęły 8,5 t/ha, a pszenicy jarej 7,0 t/ha. Najlepiej plonującą odmianą w bieżącym roku okazała się Euforia, która dała plon na poziomie 10,0 t/ha. Równie dobrze plonowała pszenica Chevignon (9,25 t/ha) oraz Findus (8,6 t/ha). Po zakończeniu prac związanych ze żniwami rozpoczęto wapnowanie pól, głęboszowanie oraz uprawki pożniwne mające na celu przykrycie resztek pożniwnych, a także ograniczenie parowania i strat wody z gleby. W uprawie buraka cukrowego przeprowadzono drugi zabieg fungicydowy w celu ochrony przed chwościkiem. Stan uprawy buraka cukrowego wygląda dobrze, na co wpływ miały z pewnością czerwcowe i lipcowe opady deszczu. Opady te pozytywnie wpłynęły również na uprawę kukurydzy na ziarno, która miejscami ma ponad 3 metry wysokości, a kolby są dobrze wykształcone i wypełnione.

RZD Borusowa. Pierwsza dekada lipca charakteryzowała się bardzo wysokimi temperaturami oraz bezdeszczowym aurą. Takie warunki przyspieszyły dosuszanie rzepaku ozimego oraz pszenicy. Żniwa rzepu rozpoczęły się 10 lipca. Wraz z ich rozpoczęciem nastąpił okres pogody zmiennej, z częstymi, choć niewielkimi opadami, które utrudniały prace polowe. Zbiór rzepaku zakończono dopiero po ośmiu dniach, a średni plon wyniósł 3,16 t/ha. Bezpośrednio po zakończeniu żniw rzepaku przystąpiono do zbioru pszenicy ozimej. Również i w tym okresie częstotliwość opadów deszczu była duża. Wykorzystywano każdą porę, aby zbierać zboże, ale i tak wymagało ono dosuszania. Zbiory pszenicy również przesuwały się w czasie, na koniec lipca pozostało do zbioru 24 hektary. Na plus można zaznaczyć, że pszenica nie wyległa i jest bez zachwaszczenia. Wiosenne przymrozki, susza i gradobicia wpłynęły niekorzystnie na plonowanie. Do tych niekorzystnych warunków należy jeszcze dołożyć bardzo trudne warunki pogodowe i glebowe już w okresie siewu rzepaku i zbóż (bardzo mokro). Również duże opady atmosferyczne jakie występowały w okresie zimy i wczesnej wiosny powodowały zalewanie dużych obszarów zasiewów, które gniły, zmniejszając tym samym powierzchnie do zbioru. Stan buraków cukrowych po ostatnich opadach deszczu znacznie się poprawił. W połowie lipca wykonano zabiegi przeciw chorobom, ale po opadach deszczu i wysokich temperaturach nastąpiła presja występowania chwościka burakowego, co wymusi konieczność wykonania kolejnego zabiegu fungicydowego.

RZD Grabów. Susza, która wystąpiła w okresie kwietnia i maja tego roku spowodowała znaczne przyspieszenie dojrzewania roślin uprawnych. Czerwcowe i lipcowe obfite opady znacznie przekroczyły normę opadów co negatywnie wpłynęło na plony zbóż, rzepaku i roślin bobowatych. Żniwa rozpoczęto 10 lipca  i trwały z przerwami ze względu na zmienne warunki pogodowe do 30 lipca. Niestety uzyskane plony zbóż są niższe o około 25 – 30 % w stosunku do roku ubiegłego. Także zapas słomy wykorzystywanej na ściółkę dla zwierząt w oborze może być za mały. O ile dla zbóż i roślin strączkowych przebieg pogody nie był zbyt korzystny, to dla roślin o dłuższym okresie wegetacji takich jak kukurydza, soja czy rośliny pastewne wysokie opady deszczu, zwłaszcza w lipcu, wpłynęły bardzo korzystnie, gwarantując wysokie plony zielonej masy. Zbiór III pokosu zielonki z lucernika odbył się o miesiąc wcześniej niż w latach ubiegłych i był wielkością porównywalny ze zbiorem zielonki z I pokosu. Z prac gospodarczych w Zakładzie zostały przeprowadzone remonty budynków działu doświadczalnego takich jak: wiata na maszyny, magazyn gleby i wazonów oraz budynek garażowy.

RZD Kępa Puławy. Na przełomie czerwca i lipca trwały prace porządkowe magazynów oraz silosów do zbliżających się żniw. Dzięki korzystnej pogodzie żniwa rzepaczane rozpoczęły się  z  początkiem lipca. Wielkość plonów rzepaku zależała od lokalizacji pola, tam gdzie były dobre warunki pogodowe uzyskano plon w okolicach 3 t/ha, gdzie były gorsze warunki i brak wody plon wyniósł maksymalnie 1,5 t/ha. Wykorzystując okienka pogodowe udało się zebrać pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień jary i pszenicę jarą. Plon pszenicy ozimej na dobrym stanowisku kształtował się na przyzwoitym poziomie w okolicy 7,5 do 10 t/ha, jedynie brzegi pól i miejscami gorsze kawałki pola obniżyły średnie wyniki do następujących wartości: w Pulkach 7,3 t/ha, w Osinach 6,6 t/ha. W Puławach uzyskano średni plon pszenicy – 7,8 t/ha, analogicznie jak we wszystkich gospodarstwach na lepszych glebach uzyskano od 8,5 do 12 t/ha, na gorszych kawałkach i brzegach pól od 5 do 6,5 t/ha. Po zapełnieniu magazynów zbożem przyszedł czas na zbieranie słomy i gromadzenie zapasów dla zwierząt. Na plantacji chmielu zostały wykonane prace pielęgnacyjne oraz pasynkowanie roślin. Dodatkowo został wykonany zabieg fungicydowy przeciw przędziorkowi oraz nawożenie roślin. Ponadto w połowie lipca został wykonany zabieg fungicydowy na buraku cukrowym. Zarówno w buraku cukrowym jak i w ziemniakach zostały wykonane prace pielęgnacyjne. Ze względu na trudne warunki wzrostu i rozwoju tych roślin w początkowych fazach wymagają one teraz ręcznego odchwaszczania.

RZD Werbkowice. W lipcu rozpoczęto zbiór pszenicy jarej i owsa. Pomimo występującej suszy przez większość okresu wegetacyjnego osiągnięto plon pszenicy na poziomie 4,2 t/ha oraz owsa 2 t/ha (stanowisko klasy V). Na potrzeby chowu bydła zebrano słomę z powierzchni 70 ha od okolicznych rolników oraz z  powierzchni 69 ha z pól własnych. W uprawie buraka cukrowego wystąpiło wtórne zachwaszczenie, ponadto wykonano zabiegi fungicydowe przeciwko chwościkowi. Zarówno słonecznik, jak i kukurydza poprawiły swój wygląd po opadach deszczu i dzięki korzystnemu układowi temperatur. Równolegle przystąpiono do remontów obiektów zabytkowych zgodnie z pokontrolnymi zaleceniami konserwatora zabytków.

RZD Wielichowo. Lipiec był okresem przygotowań do żniw. Wykonano oprysk na burakach cukrowych przeciwko chwościkowi oraz zastosowano dwukrotnie dokarmianie odżywkami. Po sprzedaży żyta i opróżnieniu magazynu wykonano jego dezynfekcję. W związku z częstymi opadami deszczu obficie rosły trawy i chwasty wokół pól, w związku z powyższym dokonano obkoszenia pól i przyległych rowów. Dodatkowo wykonano prace porządkowe w parku. Należy nadmienić, iż rozpoczęcie żniw opóźniały bardzo częste i obfite opady deszczu. W lipcu było 19 dni z deszczem, w których spadło łącznie 91,3 mm. Żniwa rozpoczęto 23 lipca, a jako pierwszy skoszono jęczmień ozimy, następnie żyto. W dniach deszczowych wysiano nawozy pod przyszłe uprawy oraz rozpoczęto głęboszowanie pól, a także wykonano podorywki. Zboża zbierano gdy wilgotność ziarna wynosiła  17%-19%, co powodowało dodatkowe nakłady na dosuszanie. Omłot zbóż bardzo utrudniało zachwaszczenie wtórne spowodowane częstymi opadami deszczu.

RZD Wierzbno. Żniwa rozpoczęły się bardzo wcześnie bo 10 lipca. Zaskakujący też był fakt iż pierwszym zbożem dojrzałym do koszenia było pszenżyto, które zawsze było koszone jako ostanie. Obecnie w całości wykoszone jest pszenżyto i owies, a ich plony są zbliżone do zeszłorocznych. Na koniec lipca trwało koszenie żyta, plony są bardzo niskie, ale na podsumowanie trzeba poczekać do końca żniw, ponieważ pogoda jest bardzo niesprzyjająca, a częste opady deszczu nawet do 120 l/m2 w przeciągu doby, oraz opady gradu na pewno nie wpłyną korzystnie na plon.

RZD Żelisławki. Przebieg warunków atmosferycznych spowodował znaczne przyspieszenie żniw. Już na początku miesiąca zebrano jęczmień ozimy z powierzchni 42 ha. Zbiory rzepaku rozpoczęto 12 lipca tj. około 2 tygodnie wcześniej niż średnia wieloletnia. Zbiory zbóż rozpoczęto 21 lipca i do końca miesiąca 95% powierzchni zbóż została zebrana. Po zbiorze zbóż i rzepaku przystąpiono do wapnowania pól oraz wykonania uprawek pożniwnych. Wapnowanie przeprowadzono na powierzchni 250 ha.


RZD „JASTKÓW. W lipcu w RZD „JASTKÓW” Sp. z o.o. wykonywane były przede wszystkim prace agrotechniczne na plantacjach chmielu takie jak spulchnianie i obsypywanie międzyrzędzi, wysiew ostatniej dawki nawozów azotowych oraz zabiegi ochrony roślin. Trwały również prace związane z przygotowaniem maszyn do zbioru chmielu. Pod koniec miesiąca rozpoczął się zbiór zbóż (pszenicy i pszenżyta), jednak intensywne opady deszczu przerwały żniwa, które będą kontynuowane na początku sierpnia.

Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego, mgr inż. Pawła Wolszczaka

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content