Spotkanie konsorcjum PREPSOIL w Budapeszcie

W dniach 8-10 października w Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie odbyło się III spotkanie Konsorcjum projektu PREPSOIL. W spotkaniu z ramienia Instytutu uczestniczyli: dr hab. inż. Agnieszka Klimkowicz-Pawlas, dr hab. inż. Rafał Wawer oraz mgr Karolina Świątek. Warto wspomnieć, że projekt PREPSOIL wspiera realizację i implementację Misji Glebowej poprzez zwiększanie świadomości i wiedzy na temat zdrowia gleby wśród interesariuszy w całej Europie.

W ramach spotkania omawiano rezultaty jakie udało się osiągnąć w poprzednich etapach projektu. Poruszano kwestie związane z rozwojem narzędzi doradczych, mających na celu wspieranie polityki na poziomie: regionalnym, krajowym i europejskim. Jednym z takich narzędzi opracowanych w ramach projektu  jest aplikacja mobilna PREPSOIL, która jest stale udoskonalana i pomaga interesariuszom w sposób ciekawy i interaktywny zdobywać wiedzę o glebie w ich regionach. Innym z narzędzi jest wielojęzyczna biblioteka internetowa „Knowledge Hub”, umożliwiająca dostęp do ponad 200 zasobów na temat gleby, która także stale się rozwija  i powiększa swoje zasoby.

Jednym z elementów spotkania była prezentacja wyników raportu dotyczącego analizy aktualnego stanu wiedzy na temat systemów monitorowania gleb nierolniczych w Europie oraz wskaźników zaproponowanych w ramach Misji Glebowej. Za przygotowanie tego raportu  był odpowiedzialny zespół IUNG-PIB. Omówiono również możliwości wykorzystania technik teledetekcji do oceny wskaźników zdrowia gleby oraz sposoby zaangażowania różnych grup interesariuszy i włączenia społeczeństwa (tzw. nauki obywatelskiej) w prace dotyczące monitoringu gleb. Przedstawiona została także synteza wyników ankiety przeprowadzonej w 6 krajach, w tym również w Polsce, dotyczącej identyfikacji potrzeb szkoleniowych  oraz  elementy związane z rozwojem Living Labs. Podczas spotkania konsorcjum odbyło się kilka tematycznych sesji dyskusyjnych związanych z poszczególnymi zadaniami i pakietami roboczymi projektu, które dotyczyły dalszego kierowania pracami w celu wypracowania satysfakcjonującego rezultatu.

Trzeciego dnia uczestnicy spotkania konsorcjum mieli okazję odwiedzić gospodarstwo ekologiczne Gál, które położone jest w Parku Narodowym Kiskunság, na południowy wschód od Budapesztu, w miejscowości Bugacpuszta. Gospodarstwo to współpracuje ściśle z Węgierskim Instytutem Badań nad Rolnictwem Ekologicznym (ÖMKi)  w ramach Sieci badawczej On-farm ÖMKi, która tworzy system innowacyjnych eksperymentów wdrażanych w krajowych gospodarstwach ekologicznych. Warto wspomnieć, że ÖMKi od 2020 roku jest akredytowanym członkiem sieci Żywych Laboratoriów (ENOLL), co oznacza, że sieć gospodarstw ÖMKi jest oficjalnie uznana za Żywe Laboratoria tzw. Living Labs. W gospodarstwie Gál hodowane jest bydło rodzimej rasy węgierskiej (węgierskie siwe bydło stepowe), intensywnie stosuje się uprawę okrywową oraz zasady rolnictwa regeneracyjnego, podejmowane są także próby uprawy bezorkowej, co jest niekiedy trudne w rolnictwie ekologicznym. Prowadzone są również badania gleb oraz wdrażane są rozwiązania opracowywane i proponowane przez Instytut ÖMKi.

Spotkanie konsorcjum PREPSOIL w Budapeszcie było doskonałą okazją do omówienia zrealizowanych już zadań, uzyskanych rezultatów oraz określenia dalszych kroków realizacji projektu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content