Spotkanie z dyrektorami i księgowymi RZD w dniach 10-11 października 2024r.

Tradycyjnie jak co roku, tym razem w dniach 10-11 października 2024 roku, odbyło się wyjazdowe spotkanie robocze Dyrekcji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z Dyrektorami i Głównymi Księgowymi Rolniczych Zakładów Doświadczalnych (RZD) – będących integralnymi częściami IUNG-PIB. W tym roku stwierdzenie „wyjazdowe spotkanie” miało tylko symboliczne znaczenie, bowiem gospodarzem spotkania był Rolniczy Zakład Doświadczalny „Kępa” mieszczący się przy ulicy Kazimierskiej 4b w Puławach. Tego typu spotkania mają na celu omówienie i podsumowanie aktualnego sezonu prac oraz  sytuacji ekonomiczno-finansowej w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych. W porównaniu do lat poprzednich Dyrekcja IUNG-PIB w Puławach przybyła na spotkanie w nowym składzie. Prof. dr hab. Mariusz Matyka, który w poprzednich latach pełnił funkcję z-cy Dyrektora ds. naukowych w lutym 2024 r. został powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stanowisko Dyrektora IUNG-PIB,  natomiast na stanowiska zastępców Dyrektora zostali powołani Pani dr hab. Aleksandra Ukalska-Jaruga oraz Pan dr hab. Jarosław Stalenga.

Pierwszym punktem spotkania było zapoznanie się z częścią  Zakładu znajdującą się na  Kępie w Puławach. Pozostałe części RZD położone są w Osinach, Sadłowicach oraz na Pulkach. Nowym elementem infrastruktury RZD na Kępie jest cieszący się dużym zainteresowaniem sklep firmowy  oferujący między innymi własne produkty roślinne oraz wołowinę. W tym roku na terenie Zakładu w ramach promocji gospodarstwa zorganizowano po raz pierwszy festyn dla mieszkańców Puław i okolic pod nazwą „Powitanie Jesieni” podczas którego oficjalnie otworzono bramę do sadu mieszczącego się przy Zakładzie na tzw. samozbiory jabłek. Podczas tego wydarzenia lokalni sprzedawcy promowali swoje produkty spożywcze, które na co dzień można kupić właśnie w sklepie firmowym Zakładu. Ilość gości jaka odwiedziła w tym dniu gospodarstwo przerosła najśmielsze oczekiwania, co sprawiło, że tego typu wydarzenia będą organizowane cyklicznie. Po prezentacji gospodarstwa przez Pana Dyrektora RZD Kępa  Sławomira Juraka odbyła się część wykładowo-dyskusyjna. Główne księgowe prowadziły spotkanie robocze w swoim gronie pod przewodnictwem Głównej Księgowej IUNG-PIB mgr Joanny Wiącek, natomiast Dyrektorzy RZD uczestniczyli w równoległym spotkaniu z pozostałymi członkami Dyrekcji IUNG-PIB.  Na początku tego spotkania  dr hab. Jarosław Stalenga, z-ca dyrektora ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną, który sprawuję pieczę nad Rolniczymi Zakładami Doświadczalnymi omówił wstępne wyniki produkcyjne jakie uzyskano w RZD w bieżącym roku  na tle  ostatnich lat, a także przedstawił planowane działania na rok 2025.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja wygłoszona przez Panią profesor dr hab. Annę Gałązkę z Zakładu Mikrobiologii (IUNG-PIB) na temat preparatów mikrobiologicznych i ich zastosowania w rolnictwie. Następną częścią spotkania były wystąpienia Dyrektorów poszczególnych RZD na temat bieżącego sezonu prac, a także ogólnej sytuacji w Zakładach Doświadczalnych. Po raz pierwszy  w spotkaniu uczestniczył  Pan mgr Piotr Widła, który zarządza gospodarstwem znajdującym się w miejscowości Jelcz-Laskowice należącym do Zakładu Herbologii (IUNG-PIB) we Wrocławiu. On również przedstawił tegoroczne wyniki i plony osiągnięte w  gospodarstwie. Głównym tematem  wystąpień Dyrektorów  był niekorzystny przebieg warunków pogodowych, a zwłaszcza panująca susza w maju, oraz przymrozki w kwietniu. Jedynym wyjątkiem  był Rolniczy Zakład Doświadczalny Błonie-Topola położony w województwie łódzkim w którym  przebieg pogody był korzystniejszy, a uzyskane  plony roślin rekordowe.

 Spotkanie jak co roku było znakomitą okazją do  wymiany doświadczeń,  dyskusji nad sposobami poprawy efektywności produkcji rolniczej, a zwłaszcza minimalizowania kosztów  w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w kraju. Na zakończenie części popołudniowej prezentację na temat utrzymania i eksploatacji stacji meteorologicznych w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych przedstawił Pan mgr Tytus Berbeć z Zakładu Biogospodarki i Meteorologii ( IUNG-PIB).

W sesji wieczornej na ręce Dyrektora IUNG-PIB prof. dr hab. Mariusza Matyki został przekazany bochenek chleba który jest symbolem zakończonych zbiorów. Profesor w imieniu całej Dyrekcji podziękował wszystkim uczestnikom za  trud i osiągnięte wyniki produkcyjne w roku 2024 zapewniając o pełnym wsparciu Dyrekcji dla dalszych działań RZD zmierzających do zwiększenia ekonomicznej efektywności produkcji rolnej.

Ponadto w imieniu Dyrekcji i wszystkich Dyrektorów RZD w ramach podziękowania za długoletnią współpracę na stanowisku ds. Rolniczych Zakładów Doświadczalnych wręczono kwiaty a także symboliczną laurkę z podpisami Panu dr inż. Bogusławowi Podolskiemu, który wraz z końcem roku przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content