Warsztaty naukowe ”Gospodarka nawozowa płaszczyzną współpracy”

Gospodarka nawozowa płaszczyzną współpracy

10.06.16 W dniu 7 czerwca 2016 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie  Oddział w Radomiu odbyły się warsztaty naukowe  nt. „Problemy racjonalnej gospodarki nawozowej” zorganizowane w ramach zadań 2.2 i 2.7 Programu Wieloletniego IUNG – PIB na lata 2016-2020.  Uczestnikami warsztatów byli pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, jednostek certyfikujących w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz rolnicy.

IUNG-PIB reprezentowali – prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, zastępca dyrektora do spraw naukowych w zakresie badań środowiskowych, dr Agnieszka Rutkowska, dr Dorota Pikuła oraz dr Krzysztof Jończyk. Do wygłoszenia referatów zaproszone zostały również – prof. dr hab. Lidia Sas–Paszt z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz dr hab. Ewa Matyjaszczyk, prof. nadzw. z Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Poznaniu.

Otwarcia warsztatów  dokonał  Dyrektor CDR w Radomiu dr inż. Henryk Skórnicki, który  podkreślił  znaczenie dotychczasowej współpracy z IUNG-PIB w zakresie wdrażania wyników badań naukowych do  praktyki rolniczej.

Tematyka warsztatów obejmowała zagadnienia związane z  zarządzaniem składnikami pokarmowymi i materią organiczną w rolnictwie, z uwzględnieniem specyfiki gospodarowania w ekologicznym systemie produkcji. Omówiono również aspekty prawne stosowania produktów zwiększających żyzność gleby i środków ochrony roślin w gospodarstwach ekologicznych.

Podczas spotkania wygłoszono sześć referatów dotyczących:
– problematyki  gospodarki nawozowej w działalności Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa– PIB
– aktualnych trendów w gospodarowaniu glebową materia organiczną w rolnictwie
– kształtowania zasobów azotu w warunkach produkcji ekologicznej
– roli pozytywnych mikroorganizmów w uprawie  roślin ogrodniczych
– nawożenia w rolnictwie ekologicznym
– środków ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym.

Podczas warsztatów dyskutowano m.in. na temat sposobów zwiększania zasobów materii organicznej w glebach użytkowanych rolniczo w różnych systemach produkcji oraz na konieczność modyfikacji współczynników reprodukcji i degradacji materii organicznej, wynikającej ze zmian w technologii produkcji roślinnej. Ważnym elementem dyskusji  było zarządzanie zasobami azotu w produkcji ekologicznej. Poruszono również problem skuteczności dostępnych na rynku preparatów mikrobiologicznych w zwiększaniu efektywności nawożenia i ochronie roślin uprawnych.

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/warrd3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warrd3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warrd2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warrd2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warrd4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warrd4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warrd5.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warrd5m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content