Nagrody Ministra Rolnictwa

Nagrody i wyróżnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla zespołów badawczych z IUNG-PIB

21.12.16 W dniu 19 grudnia 2016 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie dla przedstawicieli nauki oraz instytucji i środowisk związanych z wdrażaniem innowacji w rolnictwie. Podczas spotkania  wręczono dyplomy autorom nagrodzonych i wyróżnionych opracowań naukowych za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych.

Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za „Wyhodowanie i wdrożenie do uprawy wysokogoryczkowej odmiany chmielu Magnat” otrzymał zespół w składzie:
   dr Urszula Skomra
prof. dr hab. Teresa Doroszewska  

Nagroda ta jest ukoronowaniem prac w zakresie hodowli chmielu, które są prowadzone w Zakładzie Hodowli i Biotechnologii Roślin. Odmiana Magnat przewyższa wszystkie odmiany chmielu dotychczas uprawiane w Polsce pod względem potencjału plonowania i zawartości alfa kwasów. Niezwykle istotnym elementem nagrodzonego osiągnięcia było zagwarantowanie producentom chmielu materiału sadzonkowego o najwyższym stopniu zdrowotności, tj. wolnego od patogenów, w tym wirusów i wiroidów. Takie kompleksowe podejście pozwoliło na dostosowanie jakości materiału sadzonkowego do standardów fitosanitarnych stosowanych w innych krajach UE i wzmocnienie konkurencyjności polskiej branży chmielarskiej.

Wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcie pt. ”Wdrożenia do praktyki rolniczej i promocja nowych szczepionek zawierających bakterie symbiotyczne roślin bobowatych” otrzymał zespół pracowników Zakładu Mikrobiologii Rolniczej w składzie:
   dr Anna Gałązka
prof. dr hab. Stefan Martyniuk
mgr Monika Kozieł
dr Andrzej Księżniak
Emilia Grzęda

Pracownicy Zakładu Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB w Puławach od wielu lat prowadzą badania naukowe nad wykorzystaniem tej pożytecznej grupy bakterii w praktyce rolniczej, a najnowsze osiągnięcia z tego zakresu obejmują:
1.    Opracowanie i wdrożenie ulepszonej technologii wytwarzania szczepionki zawierającej bakterie symbiotyczne roślin strączkowych (Instrukcja wdrożeniowa Nr 225),
2.    Współpraca merytoryczna i zaopatrywanie krajowych wytwórni preparatów szczepionkowych („Biofood” Wałcz i „Mykoflor” Puławy) w czyste kultury aktywnych symbiotyczne szczepów bakterii brodawkowych,
3.    Upowszechnianie na forach naukowych (publikacje i konferencje naukowe) oraz popularyzacja w czasopismach branżowych dla rolników wyników działalności naukowo-wdrożeniowej Instytutu w zakresie mikrobiologii gleby i znaczenia symbiozy bakterii brodawkowych z roślinami bobowatymi.

Wyrazem uznania dla Kierownictwa i Pracowników IUNG-PIB za uzyskanie nagrody i wyróżnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi była statuetka, którą z rąk Podsekretarza Stanu Ryszarda Zarudzkiego odebrała prof. dr hab. Teresa Doroszewska.
Podsumowując spotkanie Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki podkreślił wagę innowacji w rolnictwie oraz konieczność ich rozpowszechniania i wdrażania do praktyki.

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/nmr2.jpg,

images/stories/zdjecia/2016/nmr2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/nmr3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/nmr3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/nmr4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/nmr4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/nmr5.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/nmr5m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content