Konferencja pt. „Jak wykorzystać lokalny potencjał i osiągnąć niezależność energetyczną gminy”

Konferencja pt. „Jak wykorzystać lokalny potencjał i osiągnąć niezależność energetyczną gminy”

10.04.17  W dniu 7 kwietnia w IUNG-PIB w Puławach odbyła się konferencja nt. „Jak wykorzystać lokalny potencjał i osiągnąć niezależność energetyczną gminy”. Została  zorganizowana przez Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych IUNG-PIB i sfinansowana w ramach projektu BioEcon. Współorganizatorem konferencji była Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny – Animator Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego.

Konferencję otworzył Dyrektor IUNG-PIB – prof. dr hab. Wiesław Oleszek, Prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny- Henryk Łucjan oraz w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego – Grażyna Gilewicz z Regionalnego Biura Energii UMWL.

W konferencji uczestniczyło 85 osób, reprezentujących urzędy gmin, powiaty z województwa lubelskiego, doradcy rolni, przedsiębiorcy związani z odnawialnymi źródłami energii. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.
W ramach konferencji wygłoszono 9 referatów.

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z rozwojem inteligentnej specjalizacji regionalnej jaką jest biogospodarka. Przedstawiono zagadnienia mające wpływ na kształtowanie polityki energetycznej w regionie i gminie, możliwość integracji i wykorzystania istniejącego w gminach potencjału odnawialnych źródeł energii, w tym potencjału biomasy rolniczej i odpadowej, a także zagadnienia związane z klastrami energii, które są wskazane w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, jako jedna z form  współpracy umożliwiająca osiągnięcie niezależności energetycznej przez gmin i powiatów.

Podczas konferencji zaprezentowano przykładowe inicjatywy samorządów z województwa lubelskiego w zakresie tworzenia klastrów energii. Konferencję zakończył panel dyskusyjny dotyczący możliwości rozwoju klastrów energii w województwie lubelskim. Moderatorem panelu był przedstawiciel IUNG-PIB – dr hab. Mariusz Matyka, prof. nadzwyczajny a uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Energii, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/keg2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/keg2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/keg3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/keg3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/keg4.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/keg4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/keg5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/keg5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/keg6.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/keg6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/keg7.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/keg7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/keg8.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/keg8m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content