Konferencja naukowa nt. ”Krajowe bazy danych o glebach..."

Konferencja naukowa nt. ”Krajowe bazy danych o glebach…”

22.09.17  21 września 2017 r. w siedzibie SGGW w Warszawie odbyła się konferencja naukowa nt. ”Krajowe bazy danych o glebach – stan, wykorzystanie, potrzeby” zorganizowana przez pracowników Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów IUNG-PIB we współpracy z Polskim Towarzystwem Gleboznawczym i Zakładem Gleboznawstwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tegoroczne spotkanie było wpisane w obchody 80-lecia Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i odbyło się pod naukowym patronatem Komisji Oceny Gleb i ich Użytkowania PTG.

Pierwsza część konferencji koncentrowała się wokół tematyki gleb leśnych, natomiast druga dotyczyła zagadnień związanych z treścią mapy glebowo-rolniczej, możliwościami jej wykorzystania i aktualizacji. Ważnym wątkiem spotkania były problemy edukacji gleboznawczej i tworzenie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. W trakcie dwóch sesji tematycznych uczestnicy zaprezentowali 13 referatów i 44 plakaty, których streszczenia są udostępnione na stronie internetowej  tutaj…

W panelach dyskusyjnych, stanowiących integralną część każdego spotkania w ramach KPG, poruszano problemy związane z możliwościami integracji baz danych glebowych pochodzących z różnych źródeł, z uwzględnieniem celu, dla którego powinny być tworzone i oczekiwań przyszłych odbiorców. Zastanawiano się również nad możliwością integracji danych glebowych dla obszarów leśnych i rolniczych oraz wskazano potrzebę utworzenia krajowej bazy danych dla gleb miejskich oraz zdegradowanych. Zaproponowano też opracowanie przewodnika do reinterpretacji treści map glebowo-rolniczych z uwzględnieniem nowego wydania Systematyki gleb Polski PTG.

W trakcie konferencji został rozstrzygnięty konkurs na propozycję logo Krajowej Platformy Glebowej. Uczestnicy za najlepszą z prezentowanych prac uznali projekt mgr Krzysztofa Sztabkowskiego, który otrzymał dyplom i nagrodę książkową ufundowaną przez Dyrektora Naczelnego IUNG-PIB z dedykacją prof. dr hab. Aliny Kabaty-Pendias. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy pomysłu.

W konferencji wzięły udział 164 osoby reprezentujące m.in. różne ośrodki naukowe oraz administrację publiczną i rządową. Jest nam niezmiernie miło, że spotkania KPG są okazją do wymiany doświadczeń oraz służą integracji osób zainteresowanych tematyką racjonalnego wykorzystania i ochrony gleb w naszym kraju.

Dokumentacja fotograficzna z obrad KPG2017 została udostępniona na stronie: https://photos.app.goo.gl/6zBFb9UYPhsOeanI3.

Konferencja naukowa „Krajowe bazy danych o glebach- stan, wykorzystanie, potrzeby” była finansowana ze środków zadania 1.3 „Monitorowanie różnych parametrów środowiska glebowego dla właściwej oceny WPR” w Programie Wieloletnim IUNG-PIB – kierownik zadania dr inż. Bożena Smreczak.

Częścią materiałów konferencyjnych były publikacje pracowników Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów zebrane w zeszycie Studia  i Raporty IUNG-PIB 51 (5) pt. ”Krajowe bazy danych o glebach”. Opracowanie zostało przygotowane w ramach zadania 1.1 (kierownik dr G. Siebielec) i zadania 1.3  (kierownik dr inż. Bożena Smreczak) w Programie Wieloletnim (2016-2020) IUNG-PIB. Prace z tego opracowania są dostępne na stronie:  http://www.iung.pulawy.pl/images/wyd/pib/zesz51.pdf.

Tekst: dr inż. Bożena Smreczak (IUNG-PIB, Puławy)
Zdjęcia: dr Łukasz Uzarowicz (SGGW, Warszawa) i prof. dr hab. Stanisław Białousz (Lab. GIS ; WSOSP Dęblin)

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content