Konferencja w Łosiowie

Konferencja „Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na regionalne zróżnicowanie zmian w produkcji rolniczej w Polsce”.

26.10.17  W dniu 25.10.2017 w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu pt. „Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na regionalne zróżnicowanie zmian w produkcji rolniczej w Polsce”. Konferencja została zorganizowana we współpracy IUNG-PIB z OODR w Łosiowie w ramach realizacji zadania 2.1 Programu Wieloletniego IUNG-PIB ustanowionego na lata 2016-2020.

W Konferencji uczestniczyło 101 osób, w tym 89 spoza IUNG-PIB, tj. przedstawiciele OODR w Łosiowie, MRiRW, RSP, GRS, uczniowie ZSCKR Bogdanowice oraz rolnicy indywidualni z obszaru województwa opolskiego.

Otwarcia Konferencji dokonali: Z-ca Dyrektora OODR w Łosiowie Pani Teresa Barańska i Z-ca Dyrektora IUNG-PIB – prof. dr hab. Stanisław Krasowicz. Podczas Konferencji wygłoszono 4 referaty, których autorami byli pracownicy IUNG-PIB.

W referatach przedstawiono zagadnienia dotyczące:

  • aspektów regionalnych w działalności badawczej IUNG-PIB i prowadzonych analiz zachodzących zmian w polskim rolnictwie w kontekście oddziaływań środowiskowych;
  • znaczenia i ochrony bioróżnorodności na obszarach rolniczych oraz instrumentów wsparcia działań sprzyjających poprawie i utrzymaniu bioróżnorodności;
  • konserwującej uprawy roli jako narzędzia w ochronie gleby, wody i klimatu;
  • wpływu warunków pogodowych na plonowanie upraw w Polsce oraz prognozy zmian klimatycznych.

Materiały z Konferencji zostały opublikowane w formie wydruku (konspektu) prezentacji i przekazane uczestnikom spotkania.

Konferencja była okazją do wymiany poglądów pomiędzy pracownikami naukowymi Instytutu a uczestnikami spotkania (doradców i praktyki rolniczej). Stworzyła też możliwość zapoznania uczestników spotkania z problematyką badawczą w odniesieniu do zagadnień związanych z regionalnym zróżnicowaniem produkcji rolniczej w Polsce w warunkach kreowanych głównie przez Wspólną Politykę Rolną (WPR). W ożywionej dyskusji podczas Konferencji koncentrowano się głownie na problemach specyficznych dla Opolszczyzny, dotyczących m.in. przeciwdziałaniom skutkom nadmiernej intensyfikacji i specjalizacji (w produkcji roślinnej).
                                                                   Oprac: dr hab. Jerzy Kopiński (kier. zad. 2.1 PW IUNG-PIB)

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/los2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/los3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/los4.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/los5.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/los6.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/los7.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/los8.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/los8m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content