Konferencja "Konkurencyjność rolnictwa Lubelszczyzny”

Konferencja Naukowa pt. „Regionalne zróżnicowanie uwarunkowań konkurencyjności rolnictwa. Konkurencyjność rolnictwa Lubelszczyzny”

28.05.18  W dniu 25.05.2018 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Regionalne zróżnicowanie uwarunkowań konkurencyjności rolnictwa. Konkurencyjność rolnictwa Lubelszczyzny”. Konferencja została zorganizowana we współpracy IUNG-PIB i UP w Lublinie w ramach realizacji zadania 2.1 Programu Wieloletniego IUNG-PIB ustanowionego na lata 2016-2020. W konferencji uczestniczyły 74 osoby, w tym 68 spoza IUNG-PIB, tj. przedstawiciele UP w Lublinie, Urzędu Marszałkowskiego woj. lubelskiego, Lubelskiej Izby Rolniczej, LODR Końskowola, UG Mełgiew, PWSZ w Chełmie, KOWR Lublin oraz mediów. Liczną grupę uczestników stanowili studenci UP w Lublinie.

Otwarcia Konferencji dokonali: Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii UP w Lublinie – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk i Z-ca Dyrektora IUNG-PIB – prof. dr hab. Teresa Doroszewska. Podczas Konferencji wygłoszono 6 referatów, których autorami byli pracownicy Zakładów: Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej oraz Hodowli i Biotechnologii Roślin IUNG-PIB i Katedr: Ekonomii i Agrobiznesu oraz Zarządzania i Marketingu UP w Lublinie.
W referatach przedstawiono zagadnienia dotyczące:

  • roli Wydziału Agrobioinżynierii UP w Lublinie oraz działań IUNG-PIB w badaniach dotyczących innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa na rzecz wspierania rolnictwa i agrobiznesu na poziomie regionalnym, w tym szczególnie na Lubelszczyźnie;
  • wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na regionalne zróżnicowanie zmian w polskim rolnictwie;
  • konkurencyjności rolnictwa Polski Wschodniej;
  • innowacji w produkcji chmielu i tytoniu;
  • koncepcji nowych produktów spożywczych w opiniach nabywców finalnych.

Uczestnicy Konferencji otrzymali w formie wydruku (konspektu prezentacji) materiały konferencyjne.

Konferencja była okazją do wymiany poglądów i zacieśnienia współpracy pomiędzy pracownikami naukowymi Instytutu i UP w Lublinie. Stworzyła też możliwość zapoznania uczestników spotkania z problematyką badawczą tych Instytucji w odniesieniu do zagadnień związanych z problematyką regionalnego zróżnicowania produkcji rolniczej w Polsce.

W podsumowaniu konferencji dokonanym przez prof. dr hab. Stanisława Krasowicza podkreślono, że procesy kształtowania innowacyjności i konkurencyjności rolnictwa wymagają wsparcia nauki i doradztwa w dostrzeganiu zróżnicowanego wpływu różnych grup uwarunkowań. Istnieje bowiem wyraźna dysproporcja pomiędzy konkurencyjnością potencjalną a rzeczywistą. Znaczne regionalne zróżnicowanie polskiego rolnictwa powinno być coraz mocniej uwzględniane w prowadzonych i przewidywanych działaniach PROW w ramach WPR.

Opracował: dr hab. Jerzy Kopiński (kier. zad. 2.1 PW IUNG-PIB)

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/kol2.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kol2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kol3.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kol3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kol4.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kol4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kol5.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kol5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kol6.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kol6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content