Seminarium naukowe z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Spotkania w ramach grupy Helcom Agri

14.11.2018 W dniach od 6 do 8 listopada 2018 w Falentach pracownicy Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG-PIB brali udział w trzech spotkaniach organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach grupy Helcom Agri, związanych z problematyką rozproszenia pierwiastków biogenicznych z rolniczej przestrzeni produkcyjnej do środowiska i działaniom zmierzającym do lepszej ochrony Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami ze źródeł rolniczych.

Pierwsze spotkanie dotyczyło projektu „Advanced manure standards for sustainable nutrient management and reduced emissions – Manure Standards”, którego kluczowym partnerem jest IUNG-PIB. Projekt ten jest projektem flagowym Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB) w ramach programu Interreg Baltic Sea Region i jest realizowany w latach 2017-2019. Jego celem strategicznym jest zarządzania zasobami nawozów naturalnych w  Regionie Morza Bałtyckiego (BSR). Celem spotkania było omówienie zakresu projektu, prezentacja dotychczasowych działań, kierunków współpracy z grupą Helcom Agri w przyszłości, oraz wykorzystania efektów projektu w praktyce. Więcej informacji odnośnie planowanych działań i rezultatów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: https://www.luke.fi/manurestandards/en/frontpage/ .

Drugiego dnia odbyły się warsztaty naukowe „HELCOM Workshop on regional nutrient recycling strategy”, na których określono założenia wspólnych działań krajów zlewiska Morza Bałtyckiego w kierunku odzyskiwania pierwiastków biogenicznych znajdujących się w agroekosystemach i ponownego ich wykorzystania w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Zostały stworzone ramy działania dla całej strategii i określone cele, które będą realizowane w przyszłych projektach.

Ostatnie spotkanie dotyczyło negocjacji Aneksu 3 do Konwencji Helsińskiej. Strona Polska jest odpowiedzialna, za przygotowanie nowej wersji dwóch zapisów dotyczących gospodarki nawozami naturalnymi. Pracownicy IUNG-PIB opracowali projekt zmian w aneksie, omawiali jego spójność z aktami prawnymi innych krajów partnerskich i ustalili zakres dalszych prac nad jego ostateczną wersją, która będzie zatwierdzona na spotkaniu przedstawicieli krajów członkowskich Komisji Helsińskiej.

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/hel2.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/hel3.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/hel4.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/hel5.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/hel6.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/hel7.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/hel8.jpg,images/stories/zdjecia/2018/hel8m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content