Konferencja Systemów Rolno-leśnych

II Ogólnopolska Konferencja Systemów Rolno-leśnych

29.01.2019 Czy produkcję rolną można łączyć z produkcją leśną na gruntach rolnych, osiągając korzyści ekonomiczne i środowiskowe? Zdaniem uczestników II Ogólnopolskiej Konferencji Systemów Rolno-leśnych jak najbardziej tak. Konferencja pod tytułem „Perspektywy rozwoju systemów rolno-leśnych (agroleśnictwa) w Polsce” odbyła się 25 stycznia 2019 roku w murach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Głównym organizatorem konferencji był IUNG-PIB.

Wydarzenie zgromadziło ponad 60 osób z całej Polski – pracowników naukowych, rolników, doradców rolnych, brokerów innowacji oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Spotkanie było finansowane ze środków NCBiR w ramach projektu SustainFARM (program ERA-NET FACCE Surplus).

Spotkanie otworzyła prof. Ewa Rembiałkowska z Wydziału Nauk o żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz Forum Rolnictwa Ekologicznego. Wykład pt. ” Systemy rolno-leśne czynnikiem rozwoju lokalnego obszarów wiejskich” rozpoczynający konferencję, wygłosił dr Robert Borek. Dr Piotr Tyszko-Chmielowiec z Fundacji Ekorozwoju wspólnie z prof. Krzysztofem Kujawą z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu zaprezentowali wyniki projektu „Trees for Europe’s Green Infrastructure” – dobre praktyki i rekomendacje dla zadrzewień na obszarach wiejskich w Polsce. Stan aktualny i perspektywy rozwoju zadrzewień omówił dr Jacek Zajączkowski z Wydziału Leśnego SGGW, natomiast Artur Golis z Zarządu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przekazał zebranym szereg praktycznych porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji drzew śródpolnych.

W drugiej części konferencji rolnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakładaniu i prowadzeniu różnych systemów rolno-leśnych. Barbara Baj-Wójtowicz zaprezentowała produkcję ziół w systemie rolno-leśnym (Grupa Operacyjna EPI „Agroleśnictwo w Dolinie Zielawy”), Marcin Wójcik ze Stowarzyszenia Hodowców Bydła „Pastwisko” opowiedział o hodowli bydła mięsnego oraz sadzeniu drzew i żywopłotów na pastwiskach w Beskidzie Niskim, Anna Szumełda o zadrzewieniach śródpolnych w gospodarstwie Fundacji im. St. Karłowskiego w Juchowie, dr Rafał Wawer dostarczył informacji na temat uwarunkowań i potencjału gospodarstw rolno-leśnych, badanych w projekcie SustainFARM. Grzegorz Hodun z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach analizował możliwości innowacji w sadach tradycyjnych. Spotkanie zakończyła prof. Ewa Rembiałkowska  wykładem o wartości żywieniowej i prozdrowotnej produktów wytwarzanych z drzew i krzewów w systemach rolno-leśnych.

Wydarzenie udowodniło, że połączona produkcja żywności i drewna na gruntach rolnych w Polsce ma olbrzymi potencjał i jest źródłem wielu innowacji, w dużej mierze jeszcze nie odkrytych. Wymaga jednak zmian w regulacjach prawnych, mocno ograniczających wykorzystanie zadrzewień dla celów poprawy stanu środowiska na gruntach rolnych oraz innowacji w produkcji rolnej. Uczestnicy konferencji zgodzili się, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia świadomości rolników, doradców rolnych oraz urzędników samorządowych w tym zakresie. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany poglądów pomiędzy praktykami i pozwoliło na zaplanowanie dalszych działań w kierunku promocji i wdrażania innowacyjnych systemów rolno-leśnych w Polsce.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/kl2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl8.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl9.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl10.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl10m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kl11.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kl11m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content