Konferencja Naukowa „SYSTEMY PRODUKCJI ROŚLINNEJ

Konferencja Naukowa „SYSTEMY PRODUKCJI ROŚLINNEJ – produkcyjność – jakość – środowisko 25 lat badań w IUNG – PIB

10.06.2019 W dniach 6-7 czerwca 2019 w IUNG-PIB w Puławach odbyła się konferencja naukowa pt.: „Systemy produkcji roślinnej. Produkcyjność – jakość – środowisko, która była podsumowaniem 25 lat badań prowadzonych na obiekcie doświadczalnym w Osinach. W trakcie konferencji odbyła się również uroczystość jubileuszu 50-lecia pracy prof. dr hab. Jana Kusia, wieloletniego kierownika Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej oraz przewodniczącego Rady Naukowej IUNG – PIB.

Pierwszego dnia obrady odbywały się w ramach sesji pod tytułem: „Systemy produkcji roślinnej – aspekty regionalne”. Referat wiodący w tej sesji został wygłoszony przez prof. dr hab. Jana Kusia z IUNG-PIB  i dotyczył oceny produkcyjnych i środowiskowych efektów różnych systemów produkcji roślinnej. Słuchacze zapoznali się też z oceną kierunków rozwoju różnych systemów produkcji rolniczej w regionach, którą przedstawił dr hab. Jerzy Kopiński z IUNG-PIB.

W pierwszej sesji naukowej wystąpili również przedstawiciele jednostek naukowych, którzy współpracowali z IUNG – PIB prowadząc swoje badania na obiekcie doświadczalnym w Osinach.  Dr hab. Leszek Lenc z UTP z Bydgoszczy przedstawił problematykę oceny zdrowotności roślin uprawianych w ekologicznym i konwencjonalnym systemie produkcji roślinnej. Dr hab. Grażyna Cacak-Pietrzak z SGGW zaprezentowała wyniki  badań nad wartością technologiczną ziarna odmian pszenicy z różnych systemów produkcji roślinnej. Dr hab. Krystyna Zarzyńska z IHAR-PIB porównała produkcyjność i jakość ziemniaka w ekologicznym i integrowanym systemie produkcji roślinnej. Prof. dr hab. Stefan Martyniuk z IUNG-PIB w swoim wystąpieniu omówił zagadnienie roli i aktywności mikroorganizmów jako wskaźników żyzności gleby w różnych systemach produkcji roślinnej.

W trakcie pierwszego dnia konferencji zorganizowano również  sesję terenową na polach doświadczalnych w RZD IUNG-PIB w Osinach, gdzie prowadzone są doświadczenia związane z systemami produkcji roślinnej.

Drugi dzień konferencji poświęcono rolnictwu ekologicznemu organizując sesję pt.: „Nowe wyzwania w badaniach nad rolnictwem ekologicznym”. Wygłoszono referaty dotyczące produkcyjności i agrotechniki, jakości i rynku produktów ekologicznych oraz wpływu rolnictwa ekologicznego na środowisko naturalne.

Dr Krzysztof Jończyk przedstawił założenia Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz wybrane wyniki badań nad doborem odmian zbóż dla rolnictwa ekologicznego. O płodozmianie jako węzłowym ogniwie polowej produkcji roślinnej w rolnictwie ekologicznym mówił prof. dr hab. Marek Marks z UWM w Olsztynie. Wyniki badań dotyczące konwersji produkcji konwencjonalnej na ekologiczną zaprezentował dr hab. Tadeusz Sadowski z UWM w Olsztynie. Ocenę plonowania lędźwianu i perspektyw wykorzystania tej rośliny w rolnictwie ekologicznym  przedstawił prof. dr hab. Jerzy Księżak z IUNG-PIB.

Druga część tej sesji dotyczyła oceny jakości surowców w rolnictwie ekologicznym oraz stanu i perspektyw rozwoju rynku produktów pochodzących z tego systemu rolniczego. Dr Dominika Średnicka-Tober z SGGW przedstawiła wyniki badań dotyczące oceny jakości produktów ekologicznych oraz ich wpływu na zdrowie. O kierunkach rozwoju gospodarstw ekologicznych w Polsce mówiła dr Wioletta Wrzaszcz z IERiGŻ-PIB, a o zawartości związków bioaktywnych w oleju z lnianki siewnej dr Danuta Kurasiak-Popowska z UP w Poznaniu. Dr hab. Wacław Jarecki z UR w Rzeszowie przedstawił, ważne z punktu wiedzenia produkcyjności i jakości roślin bobowatych zagadnienie wpływu nitraginy na wielkość i jakość plonu nasion soi.

W ostatniej części sesji poruszono tematykę wpływu rolnictwa  ekologicznego  na  różne elementy środowiska naturalnego. O efektywności zadrzewień śródpolnych w ograniczaniu zanieczyszczeń obszarowych w krajobrazie rolniczym mówił prof. dr hab. Lech Szajdak z IŚRiL PAN w Poznaniu. Dr Paweł Radzikowski z IUNG-PIB  ocenił różnorodność gatunkową dżdżownic w różnych systemach produkcji roślinnej. Dr hab. Anna Gałązka z IUNG-PIB zaprezentowała wyniki badań dotyczące zmian w metagenomice i bioróżnorodności funkcjonalnej gleb pod wpływem oddziaływania biowęgla. Ocenę różnorodności zbiorowisk segetalnych w ekologicznej uprawie lędźwianu w zależności od sposobu siewu przedstawiła dr Jolanta Bojarszczuk z IUNG-PIB.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/ed13.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed13m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed14.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed14m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed15.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed15m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed16.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed16m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed8.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed9.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed10.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed10m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed11.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed11m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/ed12.jpg,images/stories/zdjecia/2019/ed12m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content