Sympozjum Naukowe „Metagenomy różnych  środowisk”

Sympozjum Naukowe „Metagenomy różnych środowisk”

04.07.2019 W dniach 27-28 czerwca 2019 r. w Lublinie, już po raz czwarty odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Metagenomy różnych  środowisk”. Konferencja ta jest organizowana od roku 2016 przez pięć jednostek naukowych: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Agrofizyki PAN, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Tegoroczna konferencja odbyła się w Ecotech-Complex – Centrum Analityczno-Programowym dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku. Sympozjum zostało zorganizowane w tym roku przez Zakład Mikrobiologii Środowiskowej UMCS, a współorganizatorami byli: Zakład Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB, Zakład Badań Systemu Gleba-Roślina IA PAN, Katedra Biochemii i Chemii Środowiska KUL oraz Zakład Biologii Mikroorganizmów SGGW.

Celem Sympozjum było podsumowanie dotychczasowej wiedzy i najnowszych osiągnięć w badaniach z zakresu metagenomiki, mikrobiologii środowiskowej, znaczenia mikroorganizmów różnych środowisk dla rolnictwa i ochrony środowiska.

Obrady oficjalnie otworzyła Pani dr hab. Jolanta Jaroszuk-Ściseł, prof. UMCS oraz Dziekan Wydziału Biologii UMCS Pan prof. dr hab. Kazimierz Trębacz. W trakcie trwania spotkania 55 lecie pracy naukowej obchodził Pan prof. dr hab. Adam Jaworski, którego sylwetkę przybliżyła uczestnikom Sympozjum Pani prof. dr hab. Wanda Małek. W tym roku w obradach sympozjum wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski. Zaprezentowano wyniki badań zarówno w formie prezentacji ustnych jak i w formie multimedialnych prezentacji posterowych oraz tradycyjnych plakatów. Obradom towarzyszyła ożywiona dyskusja.

W ramach Sympozjum odbyły się 4 sesje tematyczne:
•    Nowoczesne metody stosowane w badaniach ekologii mikroorganizmów;
•    Metagenomika w mikrobiologii środowiskowej;
•    Metagenomika aplikacyjna;
•    Metagenomika, a jakość środowiska (rolnictwo i analiza gleb).

Jak co roku towarzyszyli nam także sponsorzy sympozjum: Genomed S.A., Eurofins, EURx, A&A Biotechnology, Sartorius, Precoptic Co.
Pierwszy dzień Sympozjum zakończył się spacerem w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Uczestnicy mieli możliwość pod okiem przewodnika zapoznać się z najważniejszymi zakątkami Ogrodu, a następnie uczestniczyli w spotkaniu koleżeńskim w Dworku Kościuszków.

Podczas dwóch dni Sympozjum prelegenci wygłosili osiem wykładów plenarnych oraz 12 referatów. Zaprezentowano 76 posterów, z czego część była prezentowana w formie krótkich prezentacji multimedialnych.

Drugiego dnia spotkania miało miejsce wręczenie nagród za najlepsze referaty i postery. Wśród osób wyróżnionych znalazł się Pan mgr Jarosław Grządziel, którego referat pt. Metataksonomika – w poszukiwaniu mikrobiologicznej “ciemnej materii”, wywołał duże zainteresowanie.

Na zakończenie konferencji organizatorzy zaprosili uczestników na V Sympozjum, które odbędzie się w murach SGGW w Warszawie. Natomiast już w roku 2021 Sympozjum ponownie będzie organizowane przez Zakład Mikrobiologii Rolniczej IUNG.

Dziękujemy za Waszą obecność, aktywny udział i niesamowitą naukową i koleżeńską atmosferę. Jesteśmy dumni, iż sympozjum to corocznie budzi tak duże zainteresowanie środowiska naukowego.
Komitet Organizacyjny:
Przewodnicząca:
dr hab. Jolanta Jaroszuk-Ściseł, prof. UMCS (UMCS, Lublin)
Członkowie:
dr hab. Anna Gałązka, prof. IUNG-PIB (IUNG-PIB, Puławy)
prof. dr hab. Magdalena Frąc (IA PAN, Lublin)
dr Agata Goryluk-Salmonowicz, dr hab. Tomasz Stępkowski (SGGW, Warszawa),
dr hab. Agnieszka Wolińska (KUL, Lublin)

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/kmb2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb8.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb9.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kmb10.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kmb10m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content