Informacja o stanie upraw RZD Wierzbno – maj 2020

Z uwagi na fakt, że Zakład gospodarujemy na glebach 5 i 6 klasy, jesteśmy w sposób szczególny narażeni na skutki suszy.

1. Zboża ozime to w naszym przypadku żyto i pszenżyto, gdzie straty plonów wywołane przez suszę w tych uprawach oceniam na dzień dzisiejszy na 15 – 20%. Związane jest to z bardzo długo utrzymującymi się przymrozkami, które w okresie gdy panowały korzystne warunki wilgotnościowe hamowały rozwój roślin, natomiast w późniejszym okresie gdy temperatury się unormowały to zaczęło brakować wody.

2. Zboża jare uprawiane w naszym gospodarstwie to głównie owies. Staraliśmy się zasiać owies w optymalnym terminie, jednak i tu nastąpiły pewne utrudnienia. Obfite opady deszczu utrudniały siew na glinach, gdzie w późniejszym etapie susza doprowadziła do wytworzenia grubej skorupy co w konsekwencji uniemożliwiło miejscowe wschody. Widać również na młodych roślinach owsa objawy braku niektórych składników odżywczych co również związane jest z panującą suszą. Staramy się dokarmiać rośliny nawozami do listnymi przez co ułatwione jest pobieranie składników odżywczych w takiej formie. Z doświadczenia wiemy że takie rozwiązanie daje bardzo dobre efekty, o czym przekonaliśmy się stosując takie nawożenie podczas ubiegłorocznej suszy.

3. Kukurydza której siew odbył się terminowo. Udało nam się posiać ją w dobre warunki glebowe na polach z orką zimową, która zmagazynowała spore ilości wody. Uprawa przedsiewna, dzięki zastosowaniu równoczesnego wałowania, ograniczyła również straty zmagazynowanej wilgoci. Liczymy więc na dobre wschody kukurydzy i zapowiadane opady na początku maja.

Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content