prof. dr hab. Janusz Podleśny – biogram


 


Dane kontaktowe:

tel. 81 4786 792
e-mail: jp@iung.pulawy.pl

DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE

  • 15.11.1986 – 5.01.1987: staż pracy w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w Zakładzie Uprawy Roślin Pastewnych. (w 1987 roku odbywałem roczne szkolenie wojskowe).

  • 18.01.1988 – 31.12.1990: praca na stanowisku pracownika inżynieryjno-technicznego w Zakładzie Uprawy Roślin Pastewnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

  • 1.01.1990 – 10.11.1994 : asystent w Zakładzie Uprawy Roślin Pastewnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

  • 1.11.1994 – 15.07.2003: adiunkt w Zakładzie Uprawy Roślin Pastewnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

  • Od 15.07.2003 do 31.01.2018: docent w Zakładzie Uprawy Roślin Pastewnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

  • Od 1.02.2008 do chwili obecnej: profesor w Zakładzie Uprawy Roślin Pastewnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

REALIZOWANE PROJEKTY BADAWCZE

  1. 1998-2000: Kierownik tematu badawczego: „Wpływ przedsiewnego traktowania nasion światłem laserowym na tempo wzrostu i rozwoju oraz plonowanie wybranych roślin strączkowych i kukurydzy”, realizowanego w Programie działalności naukowo-badawczej IUNG „Podstawy zrównoważonego gospodarowania i ochrony przestrzeni rolniczej w Polsce”.

  2. 1999-2001: Kierownik tematu badawczego: „Biologiczne i agrotechniczne uwarunkowania wzrostu, rozwoju i plonowania tradycyjnych i samokończących form łubinu białego (Lupinus albus L.)” realizowanego w Programie działalności naukowo-badawczej IUNG: „Podstawy zrównoważonego gospodarowania i ochrony przestrzeni rolniczej w Polsce”.

  3. 2001-2003: Kierownik tematu badawczego: „Plonowanie zróżnicowanych genotypów roślin strączkowych w zależności od gęstości i sposobu siewu” realizowanego w Programie działalności naukowo badawczej IUNG „Zrównoważony rozwój produkcji roślinnej i kształtowanie przestrzeni rolniczej Polski”.

  4. 1998-2000: Kierownik własnego projektu badawczego (grantu) Nr 5 P06B 07614: „Oddziaływanie światła laserowego na przyśpieszenie wschodów i rozwoju bobiku, łubinu białego i kukurydzy”, finansowanego przez Komitet Badań Naukowych.

  5. 2002–2005: Kierownik projektu badawczego (grantu) Nr 5 P06R 018 22: „Oddziaływanie pola magnetycznego na nasiona, rozwój roślin i kształtowanie cech plonotwórczych niektórych gatunków roślin strączkowych”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

  6. 2003-2007: Kierownik tematu badawczego: „Biologiczne uwarunkowania wzrostu, rozwoju i plonowania zróżnicowanych genotypów roślin strączkowych” realizowanego w Programie działalności naukowo-badawczej IUNG „Zrównoważony rozwój produkcji roślinnej i kształtowanie przestrzeni rolniczej Polski”.

  7. 2004: Koordynator projektu UE „Podnoszenia kwalifikacji zawodowych doradców rolniczych”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

  8. 2005: Kierownik Centrum Doskonałości w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa: „Zrównoważone wykorzystanie przestrzeni rolniczej Polski oraz pozyskiwanie surowców roślinnych bezpiecznych dla zdrowia ludzi i zwierząt”.

  9. 2008-2011: Kierownik tematu badawczego „Ocena przydatności nowych odmian łubinu wąskolistnego i żółtego do uprawy ze zbożami” realizowanego w Programie działalności naukowo-badawczej IUNG „Zrównoważony rozwój produkcji roślinnej i kształtowanie przestrzeni rolniczej Polski”.

  10. 2012-2014: Kierownik projektu badawczego „Poszukiwanie możliwości zwiększenia efektywności symbiotycznego wiązania azotu przez groch siewny w wyniku stosowania czynników Nod (PEA-NOD)”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  11. 2013-2016: Kierownik tematu badawczego „Ocena możliwości polepszenia plonowania grochu siewnego (Pisum sativum L.) poprzez usprawnienie procesu biologicznej redukcji azotu atmosferycznego”.

  12. 2011-2015: kierownik zadania w Programie Wieloletnim IUNG-PIB „Wspieranie działań w zakresie kształtowania środowiska rolniczego i zrównoważonego rozwoju produkcji rolniczej w Polsce” finansowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  13. 2011-2015 i 2016-2020: wykonawca w Programie Wieloletnim „Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach” finansowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  14. 2018-2020: wykonawca w projekcie LIDER VIII „Opracowanie ekologicznego preparatu do stymulacji wzrostu i plonowania roślin uprawnych i leczniczych”, finansowanego ze środków NCBiR.

  15. 2016-2020: kierownik zadania w Programie Wieloletnim IUNG-PIB „Wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych” finansowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

WYKSZTAŁCENIE

  • 1986: Akademia Rolnicza w Lublinie, Wydział Techniki Rolniczej – mgr inż. Mechanizacji Rolnictwa. Praca magisterska: Wyposażenie gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej w techniczne środki produkcji na terenie gminy Piaski i Konopnica. Promotor: prof. dr hab. Jan Kołodziej.

  • 1994: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, uzyskany stopień doktora nauk rolniczych z zakresu agronomii na podstawie rozprawy doktorskiej: Możliwości zmniejszenia strat nasion grochu poprzez zastosowanie rośliny podporowej i różnych sposobów zbioru. Promotor: prof. dr hab. Jerzy Borowiecki.

  • 2003: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, uzyskany stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych z zakresu agronomii na podstawie rozprawy habilitacyjnej: Studia nad oddziaływaniem światła laserowego na nasiona, wzrost i rozwój roślin oraz plonowanie łubinu białego (Lupinus albus L.).

  • 2008: profesor nauk rolniczych. Prezydent RP.

GŁÓWNE KIERUNKI ZAINTERESOWAŃ NAUKOWYCH

1. Biologiczne i agrotechniczne uwarunkowania wzrostu, rozwoju i plonowania roślin strączkowych:

  • Analiza wzrostu, rozwoju i plonowania tradycyjnych i samokończących form łubinu białego i bobiku oraz wąsolistnych i tradycyjnych odmian grochu siewnego.

  • Optymalizacja struktury przestrzennej łanu zróżnicowanych morfologicznie odmian bobiku, grochu siewnego i łubinu białego.

  • Wpływ niekorzystnych warunków siedliska na wzrost, rozwój i plonowanie zróżnicowanych morfologicznie form roślin strączkowych.

  • Zagadnienia konkurencji międzygatunkowej i konkurencji występującej w obrębie gatunku niektórych roślin uprawnych.

  • Ekologiczna rola roślin strączkowych

  • Analiza produkcji roślinnej w gospodarstwach rolnych o różnym areale i kierunku produkcji.

2. Doskonalenie metod zbioru roślin strączkowych pod względem zmniejszenia strat nasion oraz polepszenia jakości i wydajności maszyn żniwnych:

  • Możliwości zmniejszenia strat nasion grochu poprzez zastosowanie różnych metod zbioru i uprawę z roślinami podporowymi.

  • Uprawa grochu siewnego w siewie czystym i mieszanym ze zbożami.

  • Ocena możliwości stosowania nowych maszyn do zbioru grochu.

  • Optymalizacja parametrów pracy maszyn żniwnych przystosowanych do zbioru bobiku i łubinu białego.

3. Uprawa roślin strączkowych w siewie czystym i w mieszankach ze zbożami:

  • Dobór komponentów do uprawy mieszanek strączkowo-zbożowych.

  • Wpływ uprawy roślin strączkowych i mieszanek strączkowo-zbożowych na plonowanie rośliny następczej.

  • Znaczenie zasiewów mieszanych roślin strączkowych ze zbożami w zrównoważonej produkcji białka roślinnego.

4. Wpływ stresu suszy i chłodu na plonowanie roślin uprawnych

  • Poszukiwanie możliwości łagodzenia stresu suszy w uprawie wybranych gatunków roślin.

  • Reakcja odmian i gatunków roślin strączkowych na stres suszy i chłodu.

  • Ocena wskaźników agrotechnicznych, mikrobiologicznych i fizjologicznych roślin strączkowych uprawianych w optymalnych i niekorzystnych warunkach środowiska.

5. Uprawa i wykorzystanie roślin szybkorosnących:

  • Uprawa trawy Miscanthus x giganteus – jej charakterystyka i możliwości wykorzystania.

6. Udoskonalanie technologii uprawy ważniejszych gatunków roślin strączkowych:

  • Określenie przydatności stosowania nowych sposobów siewu nasion roślin strączkowych: siew punktowy i rzędowy oraz siew w wąskie i szerokie międzyrzędzia.

  • Efektywność różnych technologii produkcji nasion wybranych gatunków roślin strączkowych.

  • Unowocześnianie niektórych elementów agrotechniki rodzimych gatunków roślin strączkowych.

7. Oddziaływanie niektórych czynników fizycznych na nasiona, rozwój i plonowanie roślin strączkowych:

  • Wpływ światła laserowego na procesy biochemiczne i fizjologiczne w nasionach, tempo wzrostu i rozwoju oraz plonowanie roślin strączkowych.

  • Oddziaływanie pola magnetycznego na nasiona, wzrost, rozwój i plonowanie niektórych gatunków roślin strączkowych.

  • Mechanizm oddziaływania niektórych czynników fizycznych na nasiona i rozwój roślin uprawnych.

8. Integrowana produkcja i ochrona roślin rolniczych:

  • Ocena efektywności stosowania różnych elementów technologii w integrowanej produkcji podstawowych ziemiopłodów.

  • Ocena i wspieranie procesów wdrażania integrowanej produkcji i postępu technologicznego w produkcji roślinnej.

9. Biologiczna redukcja azotu atmosferycznego:

  • Poszukiwanie skutecznych metod polepszenia usprawnienia procesu sybiotycznego wiązania azotu.

  • Ocena możliwości stosowania czynników Nod w celu usprawnienia procesu biologicznej redukcji N2.

  • Ingerencja w mechanizm wymiany sygnałów molekularnych między bakteriami symbiotycznymi i rośliną gospodarzem w procesie poprzedzającym symbiotyczne wiązanie azotu atmosferycznego.

DOROBEK NAUKOWY

  • Autor lub współautor 384 publikacji, w tym: 275 naukowych oraz 109 innych opracowań (publikacje popularnonaukowe, instrukcje upowszechnieniowe i materiały szkoleniowe)

  • Współautor patentu „Preparat do nawożenia roślin bobowatych”. Urząd Patentowy RP, 20.7.2018.

  • Promotor 2 prac doktorskich wykonywanych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach

  • Opiekun–konsultant kilku prac magisterskich wykonanych w Katedrze Fizyki AR w Lublinie

  • Recenzent 3 rozpraw habilitacyjnych, 5 rozpraw doktorskich i 24 prac dyplomowych oraz wielu prac naukowych publikowanych w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Sekretarz wielu komisji w postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych.

  • Redaktor Naczelny wydawnictwa „Monografie i Rozprawy Naukowe” w IUNG-PIB Puławy.

KONTAKTY NAUKOWE Z ZAGRANICĄ

  • Staż naukowy w Niemczech, w Badenii-Wirtembergii. Odbyty w ramach porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa Badenii-Wirtembergii i Ministerstwem Rolnictwa RP (1 rok).

  • Deutsche Lehranstalten für Agrartechnik (DEULA), Kirchheim, RFN – Kuratorium für Technik und Bauwesen in der Landwirtschaft, szkolenie z zakresu nowoczesnej techniki rolniczej. Szkolenie zakończyłem egzaminem i uzyskaniem dyplomu (2 tygodnie).

  • Staż w firmie „Leiensetter”, Niemcy. Pobyt na podstawie porozumienia między Urzędem Rolniczym „Landwirtschaftsamt in Blaufelden” i firmą „Leiensetter” (2 miesiące).

  • Misja naukowa zorganizowana przez firmę „Pein&Pein Forstbaumschulen“ dotycząca badań nad uprawą roślin energetycznych. Pobyt w dwóch Instytutach Naukowych w Niemczech: Institut für Agroindustrielle Forschung e.V. w Groβbeeren i Institut für Holzchemie und Chemische Technologie des Holzes w Hamburgu (10 dni).

DZIAŁALNOŚĆ I PRZYNALEŻNOŚĆ ORGANIZACYJNA

  • Od 2003 roku członek Rady Naukowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

  • W latach 2008-2012: Zastępca Przewodniczącego Rady Naukowej i Przewodniczący Komisji ds. Przewodów Doktorskich i Rozwoju Kadry Naukowej.

  • Członek Zespołu ds. zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych oraz ryżu w MRiRW.

  • Redaktor Naczelny Wydawnictwa „Monografie i Rozprawy Naukowe”.

  • Organizator, kierownik i wykładowca Studiów Podyplomowych z zakresu Integrowanej Produkcji Roślinnej w IUNG-PIB Puławy.

  • 2019-2021: Zastępca Przewodniczącego Rady Naukowej i członek Prezydium Rady Naukowej IUNG-PIB w Puławach.

  • W latach 2017-2021: Przewodniczący Komisji ds. Przewodów Doktorskich i Rozwoju Kadry Naukowej.

  • W latach 2017-2021: Rzecznik Dyscyplinarny przy Radzie Naukowej IUNG-PIB w Puławach.

  • 2017-2021: Członek Rady Naukowej ITP w Falentach.

  • 2016-2017: Przewodniczący Rady Społecznej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

  • 2017-2021: Członek Rady Społecznej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

  • Członek Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego i Polskiego Towarzystwa Łubinowego.

NAGRODY I ODZNACZENIA

  • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla rolnictwa”. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warszawa (2001).

  • Indywidualna nagroda Dyrektora Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach za wybitne osiągnięcia naukowe (2002).

  • Nagroda Zespołowa III0 J.M. Rektora AR w Lublinie za wybitne osiągnięcia naukowe (2003).

  • Srebrna odznaka „Za Długoletnią Służbę”. Prezydent RP (2008).

  • Wyróżnienie przyznane przez MRiRW za upowszechnienie, wdrożenie i ocenę stopnia realizacji zasad integrowanej ochrony i produkcji roślinnej w gospodarstwach rolnych w Polsce (2017).

Puławy, dnia 24.06.2020 r. prof. dr hab. Janusz Podleśny

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content