Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski - gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne

Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski – gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne

W dniu 22 września 2020 r. odbyła się konferencja naukowa nt. ”Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski – gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne”. Konferencja była kolejnym spotkaniem przedstawicieli różnych środowisk w ramach Krajowej Platformy Glebowej organizowanej wspólnie przez IUNG-PIB, Polskie Towarzystwo Gleboznawcze oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W bieżącym roku spotkanie odbyło się jako webinarium. W konferencji wzięło udział ponad 70 osób. Uczestnicy wysłuchali 3 referatów problemowych i 5 wystąpień. W pierwszej części autorzy referatów wskazywali na podobieństwa i różnice w zasadach wyróżniania typów gleb w gleboznawczej klasyfikacji gruntów, w legendzie do mapy-glebowo rolniczej w skali 1:25 000 oraz Instrukcji Urządzania Lasu i odnosili je do Systematyki Gleb Polski, wydanie 6. Druga część konferencji była poświęcona zagadnieniom ochrony gleb oraz prezentacji inicjatyw międzynarodowych, w których ochrona oraz usługi ekosystemowe dostarczane przez gleby stanowią wiodącą tematykę.

Prezentacjom towarzyszyła ożywiona dyskusja, z której główny wniosek dotyczył potrzeby kontynuowania prac w zakresie integracji systemów klasyfikacji gleb Polski w celu opracowania w przyszłości mapy glebowo-przyrodniczej według nowoczesnych zasad kartografii z uwzględnieniem możliwości i ograniczeń, które dotyczą wykorzystania archiwalnych materiałów kartograficznych.

Konferencja naukowa nt. „Integracja i doskonalenie systemów klasyfikacji gleb Polski – gleby rolnicze, leśne i antropogeniczne” odbyła się pod naukowym patronatem Komisji Oceny Gleb i ich Użytkowania Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i była zorganizowana w ramach zadania 1.3 „Monitorowanie różnych parametrów środowiska glebowego dla właściwej oceny WPR” w programie wieloletnim (2016-2020) IUNG-PIB.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content