07.05.20 Warunki pogodowe w ostatnim okresie czasu były niesprzyjające dla rolnictwa. Jesienne zasiewy zbóż w niektórych RZD, a szczególnie gospodarujących na gleby lekkich były dotknięte przez ograniczenia ich wilgotności. Zima była łagodna co sprzyjało rozwojowi ozimin wysianych po przedplonach późno schodzących z pola. Zarówno zima jak i wiosna tego roku pod względem ilości opadów jest bardzo niekorzystna dla roślin.
Utrzymujące się nocne przymrozki przy gruncie oraz częste wiatry drastycznie przesuszyły dodatkowo glebę. Ponadto bardzo duże szkody wyrządziły przymrozki w sadach. W zależności od odmiany i gatunku uszkodziły one od 30 do 100% kwiatów co niewątpliwie w znacznym stopniu zmniejszy plony owoców. Nastąpiły bardzo widoczne uszkodzenia rzepaku i pszenicy ozimej co niewątpliwie będzie miało ujemne skutki w ich plonowaniu. Aktualnie na rzepaku pojawiają się pierwsze łuszczyny, które w przypadku słabszych kompleksów glebowych ze względu na suszę częściowo opadają. Ponadto takie warunki powodowały w większym stopniu porażenie chorobami grzybowymi roślin. Zastosowany zabieg fungicydowy w obniżonej temperaturze nie był skuteczny, a silne wiatry powodowały uszkodzenia roślin tzw. wysmalanie. Brak opadów przez dwa ostatnie miesiące oraz niedobór wilgoci z okresu zimy ujemnie wpływały na stan zasiewów jesiennych oraz wiosennych. Zarówno wschody oraz początkowy wzrost roślin jarych zasianych bardzo wcześnie gdzie było znacznie więcej wilgoci pozostają w dobrym stanie. Natomiast wschody z późniejszych siewów zbóż jarych oraz buraków cukrowych i kukurydzy z powodu znacznego i dość długo utrzymującego się wysuszenia gleby są słabe i nierównomierne. Prawidłowe i szybkie wschody potrzebują oprócz wilgoci dużo ciepła, również w nocy. Wystąpiły również szkody na użytkach zielonych. Szczególnie wyschnięte łąki nie rokują nadziei na dobre zbiory co prawdopodobnie będzie przyczyną redukcji produkcji zwierzęcej. Biorąc pod uwagę poprzednie lata w których występowały deficyty opadów nie było takiego roku w którym nie byłoby opadu kwietniowego, tak jak miało to miejsce obecnie. Opady jakie wystąpiły w pierwszych dniach maja znacząco poprawią stan upraw i zasiewów, ale plony roślin będą zależały od dalszej ilości i rozkładu opadów w całym okresie wegetacyjnym.
Komentarz agrotechniczny dotyczący stanu upraw w Polsce na początek maja 2020 roku. (link)
Poniżej zamieszczono szczegółowe informacje o stanie upraw w poszczególnych RZD:
Informacja o stanie upraw RZD Baborówko
Informacja o stanie upraw RZD Borusowa
Informacja o stanie upraw RZD Błonie-Topola
Informacja o stanie upraw RZD Grabów
Informacja o stanie upraw RZD Jastków
Informacja o stanie upraw RZD Kępa Puławy
Informacja o stanie upraw RZD Werbkowice
Informacja o stanie upraw RZD Wielichowo
Informacja o stanie upraw RZD Wierzbno
Informacja o stanie upraw RZD Żelisławki
Materiał przygotowany przez: Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. Mariusza Zarychtę
Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy