PJA     
      ZESZYT Nr  14/ 2013    Abstrakty
      Volume No. 14/2013     Abstracts

back


3. Ochrona różnorodności genetycznej drzew leśnych - Jan Matras

Abstrakt.

Zróżnicowanie genetyczne roślin drzewiastych w lasach jest bardzo istotną częścią ogólnego zróżnicowania genetycznego biosfery. W zbiorowiskach naturalnych i zbliżonych do naturalnych istniejące zróżnicowanie genetyczne jest wynikiem selekcji naturalnej. Istniejąca zmienność genetyczna umożliwia adaptację gatunków i populacji do zmieniających się warunków środowiska. Ochrona zróżnicowania genetycznego drzew leśnych realizowana jest na szeroką skalę w Lasach Państwowych od 1991 r. w ramach „Programu zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych w Polsce”.
Do 2010 r. zakwalifi kowano jako zachowawcze w lasach 210 populacji drzew o łącznej powierzchni 3157 ha, a w parkach narodowych 115 populacji drzew i krzewów zajmujących łącznie powierzchnię 2519 ha.
Istotnym uzupełnieniem ochrony zmienności na poziomie populacji są archiwa klonów, gdzie chronione są pojedyncze genotypy (drzewa mateczne, pomniki przyrody z obszarów leśnych
oraz cenne lokalnie egzemplarze drzew).
Oprócz programu długofalowego realizowane są programy operacyjne dotyczące zachowania i restytucji populacji ginących i zagrożonych, m.in. dla jodły populacji sudeckiej, cisa pospolitego, jarząbu brekinii, sosny z Puszczy Noteckiej, sosny milicko- -kubryckiej czy świerka wschodnio-karpackiego.

słowa kluczowe: leśne zasoby genowe, różnorodność genetyczna, populacje zachowawcze, genotypy zachowawcze, powierzchnie zachowawcze in situ, powierzchnie zachowawcze ex situ